«Βυθίστηκε» η Ακαντέμικα στη Λισαβόνα

Δεν τα κατάφερε η Ακαντέμικα στην πορτογαλική πρωτεύουσα και ηττήθηκε με 2-1 από την Σπόρτινγκ, οπότε έμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού.

Στο 29ο λεπτό ο Ντιέγκο Καπέλ σέντραρε και ο Αντρέ Καρίγιο άνοιξε το σκορ με κεφαλιά για τα «λιοντάρια» στην πρώτη αξιοσημείωτη φάση της αναμέτρησης. Ακολούθησε το 1-1 στο 44ο λεπτό, όταν ο Άντερσον Πόλγκα πέτυχε αυτογκόλ ύστερα από ενέργεια του Νιβάλντο, κορυφαίου παίκτη του γηπέδου.

Στο 77ο λεπτό «έσπασε» η ισοπαλία, όταν ο Ολλανδός στράικερ, Ρίκι Φαν Βόλφσινγκελ, πήρε το ριμπάουντ από σουτ του Καρίγιο και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Έτσι η Σπόρτινγκ πήρε δίκαια τους τρεις βαθμούς και «ανέβηκε» στους 56 όντας τέταρτη στην κατάταξη.

Μπορεί οι «πρωτευουσιάνοι» να μην έχουν βαθμολογικό κίνητρο, αλλά η Ακαντέμικα ήθελε ισοπαλία ή νίκη, ώστε να προσπεράσει τη Φεϊρένσε και να ξεφύγει από την «καυτή» ζώνη. Τελικά έμεινε στους 23 βαθμούς και στην 15η θέση.

Σπόρτινγκ: Πατρίτσιο, Ονιέβου, Περέιρα (61' Περεϊρίνια), Πόλγκα, Ινσούα, Σχάαρς, Φερνάντεζ (80' Καρίσο), Καπέλ, Ελίας (57' Ρενάτο), Φαν Βόλφσινγκελ, Καρίγιο.
Ακαντέμικα: Πέισερ, Ρέαλ, Μπα, Νιβάλντο, Ντιόγκο Βαλέντε (68' Σάουλο), Σιμάο (46' Εντίνιο), Ρικάρντο, Ντιόγκο Μέλο (83' Ντανίλο), Αντριέν Σίλβα, Μαρίνο, Μιγκουέλ Ρέις.

Δείτε τη βαθμολογία, όλα τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Παναθηναϊκός AKTOR: Για «σκούπα» στη Θεσσαλονίκη με το μυαλό στο Final Four
NBA: Οι Πέισερς νίκησαν τους Νικς κι έστειλαν τη σειρά στο Game 7 – Δείτε τα highlights