Άνετα ο Άρης κόντρα στην Καβάλα

Τη νίκη 3-1 πήρε ο Άρης κόντρα στην Καβάλα, στο μοναδικό παιχνίδι της Κυριακής (29/04) για την 17η αγωνιστική της Α' κατηγορίας του γυναικείου πρωταθλήματος.

Κυρίαρχος ήταν από τα πρώτα λεπτά ο Άρης, μπαίνοντας αποφασισμένος να επιστρέψει στις νίκες μετά την βαριά ήττα με 6-0 από τον Οδυσσέα Γλυφάδας την προηγούμενη αγωνιστική. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τις Θεσσαλονικείς αφού στο 16' πήραν το προβάδισμα, όταν ο Κουπετσίδου εκμεταλλεύτηκε μια «στημένη» φάση για την ομάδα της Καβάλας και άνοιξε το σκορ για την ομάδα της. Όμως η χαρά για τις φιλοξενούμενες δεν κράτησε πολύ, καθώς στο 18' ήρθε η «απάντηση» για τον Άρη με την Κωνσταντίνου να φέρνει το ματς στα ίσα (1-1).

Στην επανάληψη οι «κιτρινόμαυρες» μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 57' με Καρκατζίδου ενώ στο 72' η Λαγουμτζή διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για την ομάδα του Άρη. Μάλιστα οι γηπεδούχες θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και άλλα τέρματα, αφού δημιούργησαν αρκετές φάσεις προκειμένου να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ.

Αξίζει να σημειωθεί πως το ντεμπούτο τους με τον Άρη πραγματοποίησαν οι Πολωνίδου, Κεχαγιά και Βερβερίδου, ενώ ο τεχνικός της ομάδας, κ. Μακρίδης, έδωσε την ευκαιρία σε αρκετά κορίτσια από την ομάδα των κορασίδων να αγωνιστούν με την πρώτη ομάδα.

ΆΡΗΣ: Κατζιάνου, Χουτουριάδου, Χιτούδη, Τερζοπούλου, Παπαδοπούλου, Μήτκου, Κωνσταντίνου, Γκόγκα, Λαγουμτζή, Πολωνίδου, Κεχαγιά.

ΚΑΒΑΛΑ: Γραονίδου, Αποστολίδου, Χατζηπαπαθεοδώρου, Σκορδούλη, Πολιτίδη, Κουντουρογιάννη, Κουπετσίδου, Τριανταφυλλίδου, Χατζηνίκου, Κουπετσίδου, Τσιατάκη.

Μαρία Σάκκαρη: Επιβλητική εμφάνιση στη Ρώμη και πρόκριση στον τρίτο γύρο