Στο Europa League η Μάδεργουελ

Το ευρύ 5-1 της Μάδεργουελ σε βάρος της Σεντ Τζόνσον εξασφάλισε την παρουσία των «ουελς» στην επόμενη Europa League.

Στο 17ο λεπτό ο Μάικλ Χίγκτον άνοιξε το σκορ με πέναλτι και ο Νίκι Λόου διαμόρφωσε το 2-0, τρία λεπτά αργότερα. Το μόνο που κατάφερε η Σεντ Τζόνσον στη συνέχεια ήταν να μειώσει σε 3-1 στο 59ο λεπτό με πέναλτι του Λίαμ Κρεγκ. Πλέον η Μάδεργουελ δεν μπορεί να τερματίσει εκτός της προνομιούχας τετράδας.

Ο Αρβίντας Νοβικόβας ισοφάρισε σε 2-2 στο 83ο λεπτό για την Χαρτς στην έδρα της Νταντί Γιουνάιτεντ, η οποία πήρε το προβάδισμα δύο φορές. Έτσι οι «καρδιές» έφτασαν στους 49 βαθμούς και η Γιουνάιτεντ στους 53 όντας τέταρτη.

Ο Ντιν Σιλντς διαμόρφωσε το 3-2 στο 80ό λεπτό και το 4-3 στο 90ό υπέρ της Κιλμάρνοκ στο θρίλερ με την Ινβερνές. Άλλωστε οι μαχητικοί φιλοξενούμενοι είχαν ήδη μείνει με δέκα παίκτες, κάτι που τους κόστισε, έστω και οριακά.

Τέλος η ουραγός, Ντανφέρμλιν, συνέτριψε με 3-0 την Αμπερντίν. Δύο γκολ σημείωσε ο Άντι Κερκ και ένα ο Τζο Καρντλ, που άνοιξε το σκορ στο 53ο λεπτό. Έτσι οι νικητές αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους για «σωτηρία».

Παρακάτω όλα τα σαββατιάτικα (28/04) αποτελέσματα του σκοτσέζικου πρωταθλήματος:

Νταντί Γιουνάιτεντ-Χαρτς 2-2
Ντανφέρμλιν-Αμπερντίν 3-0
Κιλμάρνοκ-Ινβερνές 4-3
Μάδεργουελ-Σεντ Τζόνσον 5-1

Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (28/04) - «Τίτλος για έναν» στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ
Έκτη στο Diamond League η Τζένγκο
Super League: Ντέρμπι ΠΑΟΚ - ΑΕΚ με φόντο τη στέψη ή την παράταση - Το πρόγραμμα και η βαθμολογία
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (28/04) - Πού θα δείτε το ΠΑΟΚ - ΑΕΚ και τη Super League