«Τσίμπησε» βαθμό η Ντε Γκράαφσαπ

Μονόπλευρο βαθμολογικό ενδιαφέρον είχε το εναρκτήριο ματς της 32ης αγωνιστικής της Eredevisie, στο οποίο η Ντε Γκράαφσαπ απέσπασε 1-1 στην έδρα της Χρόνινγκεν.

Οι γηπεδούχοι δεν έχουν άλλον στόχο στο φετινό πρωτάθλημα, αλλά άνοιξαν το σκορ στο 33ο λεπτό. Τότε ο Ματίας Τζόουνς έσπρωξε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα με κεφαλιά.

Ωστόσο, στο 69ο λεπτό, ο Άνκο Γιάνσεν, ο οποίος είχε μόλις περάσει σαν αλλαγή, πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ σε βάρος του Λουτσιάνο Ντα Σίλβα και ισοφάρισε σε 1-1. Έτσι ανέβηκε η Ντε Γκράαφσαπ στους είκοσι βαθμούς, αλλά παραμένει στην προτελευταία θέση της κατάταξης.

Από την άλλη η Χρόνινγκεν συμπλήρωσε 36. Δεν μπορεί, όμως, να φτάσει την προνομιούχα οκτάδα, ούτε να κινδυνεύσει με υποβιβασμό στις δύο τελευταίες αγωνιστικές της σεζόν.

Χρόνινγκεν: Λουτσιάνο, Κιφτένμπελντ, Κάπελχοφ, Μπουρνέτ, Σπαρβ, Άντερσον, Τάντιτς, Μπακούνα, Πέντερσεν (77' Γιουν Σουκ), Τζόουνς, Τεξέιρα.
Ντε Γκράαφσαπ: Ντε Βίντερ, Βόρμγκοουρ, Φράνκελ, Γιάνσεν (73' Σέχις), Ντε Πάβερτ, Ρόουζ, Μέγερ, Βέρμουθ, Πόπον (62' Γιάνσεν), Ελ Χασνουί, Ντε Λεβ.

Μαρία Αριστοτέλους: Βγαίνει νικήτρια στην τεράστια μάχη της
O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!