ΠΑΟΚ Γιαννιτσών-Εθνικός Σοχού 1-1

Ισόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι στα Γιαννιτσά ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Εθνικό Σοχού, αποτέλεσμα που δεν βόλεψε κανέναν.

Η ισοπαλία αυτή βάζει σε περιπέτειες την ομάδα του Σοχού στη προσπάθεια παραμονής στην κατηγορία. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έχοντας την βοήθεια του δυνατού ανέμου έφταναν πιο εύκολα στην αντίπαλη εστία. Στο 26’ κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Κολόκα μέσα στην περιοχή, αλλά ο Κηλίδης που ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στη προσπάθεια να πιέσουν για να καταφέρουν να φύγουν με το τρίποντο από το γήπεδο των Γιαννιτσών. Όμως στο 52’ οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ, όταν ο Σιδηρόπουλος έβγαλε σέντρα από δεξιά, με την βοήθεια του ανέμου η μπάλα κατέληξε στον Χαρμάνα και με κοντινό πλασέ έγραψε το 1-0.

Στο 65’ ο Εθνικός διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι που δεν δόθηκε υπέρ του σε φάση παρόμοια με αυτή του πρώτου ημιχρόνου, όταν τότε ο Κάτης έδωσε το πέναλτι υπέρ των Γιαννιτσών. Στο 74’ ο Εθνικός κέρδισε πέναλτι σε σκληρό μαρκάρισμα που δέχτηκε μέσα στη περιοχή ο Ανδρεάδης από δυο παίκτες των Γιαννιτσών. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαχανελίδης, ο οποίος με εύστοχο σουτ έγραψε το 1-1.

ΠΑΟΚ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ: Πόπης, Καλαϊτζής Σ., Γρηγοριάδης, Κοτούδης, Αλγιοβάνογλου, Γκογκολούδης, Καλαϊτζής Χ. (55’ Καμπάνης), Ντάλης, Κηλίκης (64’ Πετρίδης), Σιδηρόπουλος, Χαρμάνας (82’ Βέρα).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΟΧΟΥ: Αθανασιάδης, Λαγγίζος (72’ Ανδρεάδης), Κουρούπης, Βουσβούρης, Πεχλιβάνης, Κολόκας, Σταυρίδης, Κιούλης (55’ Βαχανελίδης), Καραχαλίδης, Νόικος (62’ Κοτσακινός), Σταμπουλής.

Λουίς Ενρίκε: «Η ομάδα μου είναι θαρραλέα, να μην δούμε την πίεση ως απειλή»
Πόλο: Στα ημιτελικά ο Εθνικός, 11-10 τη Γλυφάδα σε ματς - θρίλερ
Champions League: Ο Βινίσιους κράτησε όρθια τη Ρεάλ στο Μόναχο!
Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 80-82 (71-71 κ.α.): Ο Πάρκερ τον… ξέρανε στην εκπνοή