Στη δεύτερη θέση η Τβέντε

Με γκολ του Νασέρ Τσαντλί στις καθυστερήσεις, η Τβέντε κέρδισε με 1-0 την Εξέλσιορ και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της Eredevisie.

Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Βέσλι Ντε Ρούιτερ, απέκρουσε εντυπωσιακά μία κεφαλιά, αλλά ο Τσαντλί βρέθηκε στην κατάλληλη θέση και σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Έτσι η Τβέντε συμπλήρωσε εξήντα βαθμούς και άφησε την Εξέλσιορ στην τελευταία θέση με 18.

Στην πέμπτη θέση έμεινε η Χερενφέιν, αφού παραχώρησε 1-1 στη Φίτεσε. Στο 79ο λεπτό ο Μάικ Χαφενάαρ ισοφάρισε σε 1-1, ενώ ο Φίλιπ Ντζούριτς είχε ανοίξει το σκορ για τις «καρδούλες» στο πέμπτο λεπτό. Η ομάδα του Άρνεμ χρησιμοποίησε συνεχώς το «όπλο» των αντεπιθέσεων και τελικά δικαιώθηκε.

Στους σαράντα βαθμούς έφτασε η Χεράκλες κερδίζοντας με 3-2 την Ντε Γκράαφσαπ. Μάλιστα τελείωσε το ματς με εννέα παίκτες, καθώς οι Λέριν Ντουάρτε και Μαρκ Λουμς αποβλήθηκαν στο 78ο και 87ο λεπτό, αντίστοιχα. Στο 53ο λεπτό, όμως, οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί με 3-1 και διατήρησαν τη νίκη, παρά τη μείωση του σκορ από τον Μίκαελ Ντε Λου στο 83ο λεπτό με πέναλτι.

Εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της στην πρώτη κατηγορία η Ουτρέχτη με το εκτός έδρας 2-0 επί της Βααλβάικ. Μάλιστα οι Άλιε Σουτ στο 77ο λεπτό και Αλεξάντερ Γκερντ στο 85ο έφεραν την ομάδα τους κοντά στις ευρωπαϊκές θέσεις, ενώ άφησαν την RKC του Κρίστιαν Νέμεθ στην ένατη θέση της κατάταξης.

Παρακάτω όλα τα αποτελέσματα της ημέρας:

Χερενφέιν-Φίτεσε 1-1
Ντε Γκράαφσαπ-Χεράκλες 2-3
Βααλβάικ-Ουτρέχτη 0-2
Εξέλσιορ-Τβέντε 0-1

Λευτέρης Πετρούνιας: Ραντεβού με την Ιστορία για τον «άρχοντα των κρίκων» - Ώρα τελικού στο Ρίμινι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός, Τενερίφη-Περιστέρι και τον Πετρούνια
Παπαπέτρου στο Onsports.gr: «Ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα, ευχαριστούμε τον κόσμο μας»
Ρέντη: Στον εισαγγελέα οι κατηγορούμενοι χούλιγκαν - Απολογούνται οι πρώτοι 10 από τους 67