Πρόκριση και πρωτιά για Βελέζ

Η Βελέζ Σάρσφιλντ επικράτησε με 2-0 της Σίβας στο Μεξικό και διασφάλισε την πρόκριση στους «16» του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Μάλιστα οι Αργεντινοί «φίξαραν» παράλληλα την πρώτη θέση στον έβδομο όμιλο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής, καθώς συμπλήρωσαν δώδεκα βαθμούς. Πάντως το σκορ άνοιξε στο 69ο λεπτό.

Προγενέστερα, η Σίβας απώλεσε μία σειρά από ευκαιρίες, αλλά ο Αουγκούστο Φερνάντεζ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την Βελέζ. Ακολούθησε το 2-0 από τον Λούκας Πράτο στο 89ο λεπτό, αφού ο επιθετικός των φιλοξενούμενων χρησιμοποίησε την ταχύτητά του και εκμεταλλεύτηκε τα κενά που άφησαν οι Μεξικανοί.

Σίβας Γουαδαλαχάρα: Χερνάντεζ, Αραούχο, Ρεϊνόσο, Πόνσε (67’ Σαλαζάρ), Ντε Λα Μόρα, Μπεζ, Ενρίκεζ (46’ Τσάβεζ), Αλβάρεζ, Ριβερόν (75’ Φιέρο), Σάντσεζ, Τόρες.
Βελέζ Σάρσφιλντ: Μπαροβέρο, Πάπα, Κουμπέρο (74’ Περούτσι), Ορτίζ, Ντομίνγκεζ, Ζαπάτα, Φερνάντεζ (87’ Κέρο), Καμπράλ, Καντέρος, Ομπόλο (81’ Πράτο), Μαρτίνεζ.

Παρακάτω το υπόλοιπο πρόγραμμα και η βαθμολογία του έβδομου γκρουπ με την ολοκλήρωση της πέμπτης αγωνιστικής:

Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Οριστικό! «Κλείδωσε» για 25 Μαΐου - Σύμφωνη η UEFA
Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ έδωσε τετραήμερο ρεπό στους παίκτες λίγες ώρες μετά την ήττα από τον Άρη