Στο 89ο λεπτό η Ουτρέχτη

Δυσκολεύτηκε η Ουτρέχτη, αλλά κατέβαλε με 3-2 την Εξέλσιορ στο πρώτο παιχνίδι της 28ης αγωνιστικής της Eredevisie.

Με το σκορ στο 2-2, ο Νάνα Ασάρε συμπλήρωσε κίτρινες στο 83ο λεπτό και άφησε την Ουτρέχτη με δέκα παίκτες στο υπολειπόμενο διάστημα της αναμέτρησης. Εντούτοις, στο 89ο λεπτό ο Τόμας Όουρ πέτυχε το νικητήριο γκολ και κράτησε τους γηπεδούχους κοντά στην οκτάδα του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Νωρίτερα, ο αμυντικός, Μάικ Φαν Ντερ Χόορν, είχε πετύχει δύο γκολ, στο 22ο και στο 75ο λεπτό. Το πρώτο άνοιξε το σκορ και το δεύτερο ισοφάρισε σε 2-2, καθώς μεσολάβησαν απευθείας φάουλ του Σάμουελ Σέιμαν στο 33ο λεπτό και γκολ του Ρόλαντ Άλμπεργκ στο 60ό.

Πλέον η Ουτρέχτη έχει 33 βαθμούς και απέχει τέσσερις από την όγδοη θέση που οδηγεί στα play off πρόκρισης στο Europa League. Από την άλλη, η Εξέλσιορ έμεινε στους 18 βαθμούς και στην προτελευταία θέση της κατάταξης.

Ουτρέχτη: Κάμινς, Βούιτενς, Μαρκιέτ, Μουλτούις, Φαν Ντερ Χόορν (76' Μπόβενμπεργκ), Ασάρε, Μάρτενσον (65' Όουρ), Τακάτζι, Ντουπλάν, Φαν Ντερ Γκαν, Βέλντβικ (82' Μπάντιεκ).
Εξέλσιορ: Ντε Ρούιτερ, Μπρόερς (85' Ντε Γκράαφ), Νίεβελντ, Σμιθ (75' Ματέι), Σέιμαν, Μπρούινς (63' Όοστ), Άλμπεργκ, Φαν Ντίλεν, Γιάνγκα, Γιάνσεν, Μάτσεν.

Euroleague, Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα: Οι διαιτητές για το Game 4 στο ΣΕΦ