Εκπληκτικό φινάλε στον «εμφύλιο» της Χιλής

Νίκη-χρυσάφι πήρε η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα με 2-1 επί της Ουνιόν Εσπανιόλα, ενώ η Ντεφενσόρες Σπόρτινγκ επικράτησε με 1-0 της Σίβας Γουαδαλαχάρα σε άλλο παιχνίδι του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Στο 85ο λεπτό ο Γκονζάλο Βιγιάγκρα ισοφάρισε σε 1-1, αλλά ο Νταούντ Γκαζάλε πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 87ο λεπτό και επανέφερε την Κατόλικα στο παιχνίδι της πρόκρισης. Αμφότερα τα γκολ καταγράφηκαν με κεφαλιές.

Νωρίτερα, στο έβδομο λεπτό, ο Ρομπέρτο Οβελάρ είχε ανοίξει το σκορ διασπώντας την αντίπαλη άμυνα. Οι γηπεδούχοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά δεν «καθάρισαν» την αναμέτρηση πριν το δραματικό φινάλε.

Παρακάτω η βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα του τρίτου ομίλου με την ολοκλήρωση της τέταρτης αγωνιστικής:

17 Απριλίου: Μπολιβάρ-Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα

Την ίδια ώρα, η Ντεφενσόρες της Ουρουγουάης πήρε σπουδαία νίκη με 1-0 σε βάρος της Σίβας του Μεξικού. Ο έμπειρος μέσος, Νικολάς Ολιβέρα, σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 71ο λεπτό. Άλλωστε, ο Ζούλιο Σέζαρ Νάβα Γκαρσία είχε αποβληθεί από το 39ο λεπτό και η Γουαδαλαχάρα υποχρεώθηκε να αγωνιστεί με παίκτη λιγότερο για όλο το δεύτερο ημίχρονο.

Παρακάτω η βαθμολογία και το υπόλοιπο πρόγραμμα του έβδομου ομίλου με την ολοκλήρωση της τέταρτης αγωνιστικής: