Στα ημιτελικά η Χαρτς

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Σκοτίας εξασφάλισε η Χαρτς κερδίζοντας με 2-1 την Σεντ Μίρεν.

Οι γηπεδούχοι απώλεσαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο 13ο λεπτό, όταν ο Γκράχαμ Κάρεϊ έχασε πέναλτι. Αυτό παραχωρήθηκε από τον Μάριους Ζαλιούκας, αλλά αποκρούστηκε από τον Τζέιμι Μακ Ντόναλντ.

Ο Τζέιμι Χάμιλ, ο οποίος είχε ήδη σημαδέψει το δοκάρι, άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό. Ακολούθησε ο πρώην μέσος του Παναθηναϊκού και της ΑΕΛ, Ρούντολφ Σκάτσελ, με το 2-0 στο 86ο λεπτό, οπότε εξασφαλίστηκε η πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι Χαρτς, οι οποίοι είχαν μείνει στο 2-2 στο πρώτο ματς των δύο παραπάνω ομάδων, αντιμετωπίζουν την Σέλτικ στα ημιτελικά. Η Χιμπέρνιαν και η Αμπερντίν θα διεκδικήσουν το άλλο εισιτήριο του τελικού στον έτερο ημιτελικό.

Σεντ Μίρεν: Σάμσον, Μάιρ, Φαν Ζάντεν, Μακ Άουσλαντ, Γκούντουιν, Τόμσον, Τιλ (79' Μόου), Μάρεϊ (70' Τεσελάαρ), Κάρεϊ, Τόμπσον, Χασελμπάινκ.
Χαρτς: Μακ Ντόναλντ, Ουέμπστερ, Γκρέιντζερ, Μπαρ, Ζαλιούκας, Μακ Γκόβαν, Σκάτσελ (88' Σαντάνα), Ντράιβερ, Μπλακ (91' Ρόμπινσον), Χαμίλ, Μπίτι (92' Γκλεν).

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί στην Τούμπα – «Το πρωτάθλημα έχει δρόμο» (videos)
Ιταλία: «Άγριο» ξύλο πριν το Τζένοα – Κάλιαρι στη Serie A | Δείτε video
Χάντμπολ: Εκτός έδρας ο πρώτος τελικός του Ολυμπιακού με Βαλούρ για το European Cup
Μαρία Σάκκαρη: Αποκλεισμός από το Madrid Open κι υποχώρηση δύο θέσεων