«Δύο στα δύο» για Ρέαλ

Η Ρέαλ Σολτ Λέικ συνέχισε τις επιτυχίες με 2-0 επί των Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς, οι Σιάτλ Σάουντερς επικράτησαν του Τορόντο με 3-1 και οι Βανκούβερ Ουάιτκαπς πήραν «διπλό» με 1-0 σε βάρος της Σίβας ΗΠΑ.

Χωρίς τους βασικούς Ουίλ Τζόνσον και Νέιτ Μπόρτσερς, η Ρέαλ Σολτ Λέικ συνδύασε τη μεγάλη νίκη της στην έδρα των Λος Άντζελες Γκάλαξι πριν από μία εβδομάδα, με το 2-0 εναντίον των Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς. Ο Τιερί Ανρί και οι συμπαίκτες του ήταν παθητικοί για το μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, οπότε φυσιολογικά έμειναν χωρίς βαθμό ύστερα από δύο ματς.

Ο Φαμπιάν Εσπιντόλα άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτό, αφού μία ασίστ του Πάουλο Τζούνιορ τον έφερε σε πλεονεκτική θέση απέναντι στον Ρίαν Μεάρα. Ο προαναφερόμενος τερματοφύλακας των Νεοϋορκέζων μάζεψε πάλι την μπάλα από τα δίχτυα του στο 58ο λεπτό, όταν ο Λούις Τζιλ τον... εκτέλεσε από κοντά.

Τρία γκολ σημείωσε ο Νταβίντ Εστράδα και οι Σάουντερς κατέβαλαν το Τορόντο με σκορ 3-1 στον πρώτο τους φετινό αγώνα στο MLS. Αυτό αποτέλεσε το πρώτο χατ τρικ του φετινό πρωταθλήματος.

Από την άλλη, ο Ράιαν Τζόνσον μείωσε σε 2-1 στο 62ο λεπτό, ενώ από το 24ο αποχώρησε τραυματισμένος από τον αγωνιστικό χώρο ο Τόρστεν Φρινγκς. Θα ακολουθήσουν εξετάσεις στον αρχηγό του συλλόγου, όταν επιστρέψει η αποστολή στο Τορόντο.

Ακόμα, οι Ουάιτκαπς πέτυχαν την πρώτη εκτός έδρας νίκη της ιστορίας τους στην βορειοαμερικανική λίγκα. Άλλωστε πριν το 1-0 επί της Σίβας ΗΠΑ καταγράφηκαν 17 παιχνίδια χωρίς νίκη το 2011, «παρθενική» σεζόν του καναδικού συλλόγου στο MLS.

Ο Τζέι Ντε Μέριτ σημείωσε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 68ο λεπτό. Αυτό προήλθε από κόρνερ του Νταβίντε Τσιουμιέντο. Έτσι η Σίβας έμεινε χωρίς βαθμό σε δύο ματς, ενώ οι Ουάιτκαπς άθροισαν έξι.

Λουίς Ενρίκε: «Η ομάδα μου είναι θαρραλέα, να μην δούμε την πίεση ως απειλή»
Πόλο: Στα ημιτελικά ο Εθνικός, 11-10 τη Γλυφάδα σε ματς - θρίλερ
Champions League: Ο Βινίσιους κράτησε όρθια τη Ρεάλ στο Μόναχο!
Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 80-82 (71-71 κ.α.): Ο Πάρκερ τον… ξέρανε στην εκπνοή