Στους «4» η Χιμπέρνιαν

Στο πρωτάθλημα...  βολοδέρνει στις «επικίνδυνες» θέσεις, αλλά η Χιμπέρνιαν αποτέλεσε την πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Σκοτίας.

Με γκολ του Ρόι Ντόνοβαν στο ένατο λεπτό και πέναλτι του Λέι Γκρίφιθς στο 19ο, η Χιμπέρνιαν διαμόρφωσε το 2-0 στο «Somerset Park» σε βάρος της Έιρ Γιουνάιτεντ και προκρίθηκε με αυτό το αποτέλεσμα στους «4» του κορυφαίου εγχώριου της κυπέλλου.

Στο 2-2 έμεινε η Χαρτς με την Σεντ Μίρεν, αφού ο Μάριους Ζαλιούκας σημείωσε αυτογκόλ υπέρ των φιλοξενούμενων στο 84ο λεπτό. Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού και της Α.Ε.Λ., Ρούντι Σκάτσελ, είχε ολοκληρώσει την ανατροπή της Χαρτς διαμορφώνοντας το 2-1 στο τρίτο λεπτό της επανάληψης, αλλά το γκολ του εκμηδενίστηκε από την... γκάφα του Ζαλιούκας.

Έτσι θα διεξαχθεί επαναληπτικός στο γήπεδο της Σεντ Μίρεν. Η Νταντί Γιουνάιτεντ υποδέχεται την Σέλτικ και η Μάδεργουελ την Αμπερντίν στους άλλους δύο προημιτελικούς της διοργάνωσης.

Εν τω μεταξύ, η Ινβερνές πήρε 1-1 απέναντι στην Κιλμάρνοκ σε αγώνα της Premier League με γκολ του Ρόμαν Γκόλομπαρτ στο 83ο λεπτό. Ο ίδιος παίκτης είχε σημειώσει θεαματικό... αυτογκόλ στο 31ο λεπτό, αλλά πήρε το... αίμα του πίσω και απομάκρυνε κατά εννέα βαθμούς την Ινβερνές από την... καταδικαστική 12η θέση.

Euroleague, Παναθηναϊκός AKTOR: Οριστικά εκτός ο Χουάντσο - Με 14 παίκτες στην αποστολή
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (29/04) - Με LaLiga, Serie A και Super League 2
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Πάμε βήμα βήμα - Να κερδίσουμε το πρώτο ματς»
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (29/04) - «Ροντέο» το πρωτάθλημα