Ήττα της Πούμας στο Ελ Σαλβαδόρ

Θύμα έκπληξης έπεσε η μεξικανική Πούμας στο Ελ Σαλβαδόρ, καθώς ηττήθηκε με 2-1 από την Ισίδρο Μεταπάν στον πρώτο προημιτελικό των δύο ομάδων για το CONCACAF Champions League.

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων για σχεδόν όλο το παιχνίδι, αλλά δέχθηκαν δύο γκολ από τον Μαρκ Μπλάνκο. Έτσι αποχώρησαν ηττημένοι από το «Jorge Calero Suarez», αλλά παράλληλα έχουν ένα σκορ πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού της 15ης Μαρτίου.

Ο επιθετικός της ομάδας από το Ελ Σαλβαδόρ άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό με πολύ ωραία ενέργεια. Ακολούθησε το 2-0 στο τρίτο λεπτό της επανάληψης με κεφαλιά, την στιγμή που οι αμυντικοί της Πούμας είχαν... μείνει στα αποδυτήρια. Στο 66ο, δώδεκα λεπτά μετά την είσοδό του σαν αλλαγή, ο Εντουάρντο Χερέρα μείωσε σε 2-1 σκοράροντας από κοντά.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, αν και οι Μεξικανοί πίεσαν ασφυκτικά με σκοπό την ισοφάριση σε 2-2.

Ισίδρο Μεταπάν: Μόντες, Ακουίνο, Πασέκο, Ροζάλες, Βίτζιλ (72' Μολίνα), Ντίαζ, Μέχια, Αλβαράντο, Σάντσεζ, Μπαουτίστα (87' Μοράν), Μπλάνκο (62' Κάρντεκ).
Πούμας: Αλ. Παλάσιος, Βερόν, Φερνάντεζ, Φουέντες, Βελάρδε, Μ. Παλάσιος, Γρανάδος (60' Μαρτίνεζ), Καμπρέρα, Μπαρέρα, Μπράβο (54' Χερέρα), Κάτσο (46' Τρεβίνιο).