Ισόπαλοι (1-1) οι έφηβοι Αστέρα Τρίπολης και Ολυμπιακού

Ισόπαλες με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν οι εφηβικές (Κ17) ομάδες του Αστέρα Τρίπολης και του Ολυμπιακού, οι οποίες αναμετρήθηκαν στις βοηθητικές εγκαταστάσεις του αρκαδικού συλλόγου, στο πλαίσιο της πρεμιέρας του 3ου γύρου του φετινού πρωταθλήματος Κ17 της Super League ΟΠΑΠ.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν μόλις στο 8ο λεπτό του ματς μ’ εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ποτουρίδη.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και μάλιστα, «άγγιξαν» δύο φορές την ισοφάριση με τον Τσόφλιο, αρχικά στο 12’ κι εν συνεχεία στο 16’ με τον τερματοφύλακα των Πειραιωτών, Μάνη να επεμβαίνει και στις δύο περιπτώσεις.

Από την πλευρά του, ο Ολυμπιακός απείλησε στο 13ʼ, όταν το δυνατό σουτ του Λάτσι, ανάγκασε τον Κοντοπίδη να διώξει την μπάλα σε κόρνερ.

Στην επανάληψη ο Αστέρας Τρίπολης αύξησε την πίεση του προς τα καρέ του Ολυμπιακού και τελικά κατάφερε να ισοφαρίσει στο 78’, όταν σε μία υποδειγματική αντεπίθεση ο Τσόφλιος τροφοδότησε τον Γκρόσιο κι αυτός σκόραρε διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κ. Ψηλοπαναγιώτης, με βοηθούς του τους Ν. Τσίρμπα και Ν. Τσαλίκογλου, άπαντες του συνδέσμου διαιτητών Μεσσηνίας.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ:  Κοντοπίδης, Κλαπής, Κυριακόπουλος (86ʼ Σαλαπάτας), Γκίτζιας, Κουτρουμάνος, Νικολίτσας, Καρυδόπουλος (62ʼ Χρήστου), Αρώνης, Τσιόφλιος, Μάζης (74ʼ Μηλιώτης), Γκρόσιος (89ʼ Τριανταφύλλης)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:  Μάνης, Γκούτσιος, Σωτηράκος, Μπαντούνας, Τζανετόπουλος, Λάτσι, Παιδάκης, Φουκαράς (84ʼ Καναβέτας), Ποτουρίδης (61ʼ Γαρεφαλάκης), Καρκασίνας, Πασχάλης (61ʼ Πασαλίδης)

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (03/05) - Με Φενέρμπαχτσε - Μονακό για την Euroleague
Επαφές της Τσέλσι με Έβερτον για Πίκφορντ!
Ρεμς: Κοινή συναινέσει «διαζύγιο» με τον Στιλ
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League