Συνεχίζει νικηφόρα η Μονπελιέ

Τη νίκη με 1-0 πήρε η Μονπελιέ απέναντι στην Μπορντό και παρέμεινε στις πρώτες θέσεις. Νίκες παραμονής για Εβιάν και Αζαξιό.

Σε αγωνιστική των γηπεδούχων μπορεί να χαρακτηριστεί η 25η για το γαλλικό πρωτάθλημα, καθώς από τις πρώτες έξι αναμετρήσεις οι πέντε έληξαν με νικητή γηπεδούχο.

Η Αζαξιό ξέφυγε ακόμα περισσότερο από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, επικρατώντας 2-1 της Ντιζόν. Ο Εντουάρδο στο 54΄άνοιξε το σκορ, με τον Καβάλι δύο λεπτά αργότερα να κάνει το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν να κάνουν, ήταν να μειώσουν με το πρώτο τέρμα του Κουμορντζί στο πρωτάθλημα στο 66’.

Από τις τελευταίες θέσεις ξέφυγε και η Εβιάν, που επικράτησε 2-0 της Νανσί. Μεγάλος πρωταγωνιστής, ο Μπεριγκό που πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του (30’, 32’). Τη νίκη πήρε η Μονπελιέ απέναντι στην Μπορντό, επιστρέφοντας στην κορυφή του πρωταθλήματος με 1-0. «Χρυσός» σκόρερ ο Ουτάκα στο 80’.

Σημαντική νίκη πήρε και η Βαλενσιέν που επικράτησε 2-0 της Λοριάν με γκολ στα τελευταία λεπτά. Ο Σαμασά στο 78’ άνοιξε το σκορ με τον Κοχάντε στο 81’ να κάνει το τελικό 2-0. Η Νις έμεινε ζωντανή στη «μάχη» της παραμονής, επικρατώντας 1-0 της Καέν με τέρμα του Μουνιέ στο 50’. Τέλος η Οσέρ έμεινε στο 0-0 με τη Σεντ Ετιέν.

Άστον Βίλα: Πιθανή η συμμετοχή Μαρτίνες και Τίλεμανς στη ρεβάνς με τον Ολυμπιακό