Βλέπει «σεντόνι» η Σεντ Ετιέν

Ακόμα μία νίκη πήρε η Σεντ Ετιέν (4-2 τη Λοριάν) και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Νίκη για Champions League από τη Λιλ, 1-0 τη Σοσό.

Την τρίτη της συνεχόμενη νίκη στο γαλλικό πρωτάθλημα πήρε η Σεντ Ετιέν που επικράτησε 4-2 στο «Ζοφρουά Γκισάρ» της Λοριάν. Ο Μουεμπά στο 49’ με πέναλτι έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους.

Ο Αουμπαμεγιάνγκ όμως, πήρε την κατάσταση πάνω του και ανέτρεψε το σκορ με δύο γκολ (56’, 68’). Οι φιλοξενούμενοι όμως, ισοφάρισαν με τέρμα του Ατρέ στο 75’ για να έρθει ο Σακό στο 88’ να δώσει το προβάδισμα στους «στεφανουά». Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις, με τέρμα του Αουμπαμεγιάνγκ που έκανε χατ-τρικ.

Σημαντική νίκη στην προσπάθειά της για να βγει στο επόμενο Champions League πήρε η Λιλ, που επικράτησε στο «Μπονάλ» 1-0 της ουραγού Σοσό. Οι πρωταθλητές Γαλλίας πήραν τη νίκη με τέρμα του Ρου στο 76’ και παρέμειναν στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Τέλος η Καέν ξέφυγε ακόμα περισσότερο από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, μετά τη νίκη της με 2-1 απέναντι στην Οσέρ στο «Μισέλ Ντ’ Ορανό». Ο Κοντούτ με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι όμως, απάντησαν άμεσα και ισοφάρισαν με τον Τραορέ στο 71’ για να ολοκληρωθεί η ανατροπή πέντε λεπτά αργότερα με τέρμα του Ναμπάμπ.

Δείτε το πρόγραμμα και τη βαθμολογία του Σαμπιονά.

Παναθηναϊκός AKTOR: Πρόκριση δια πυρός και σιδήρου στην "Πυλαία" και τώρα Final-4
Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Ρίτσαρντς και Ιμπόρα παρόντες στη Λεωφόρο
Σέλτικ: Φιέστα με πρωταγωνιστή τον Άγιο Βασίλη! (vids)