Στραβοπάτημα για Φέγενορντ

Από τα τέσσερα σαββατιάτικα (18/02) παιχνίδια της 22ης αγωνιστικής της Eredevisie ξεχώρισε η εντός έδρας ισοπαλία της Φέγενορντ με την Βααλβάικ.

Η ομάδα του Ρότερνταμ προηγήθηκε στο 77ο λεπτό με πέναλτι του Γιον Γκουϊντέτι, αλλά ο σκόρερ αποβλήθηκε κατά την διάρκεια των πανηγυρισμών του, επειδή έβγαλε τη φανέλα του και δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα. Σαν να μην έφτανε αυτό, η Βααλβάικ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα και ισοφάρισε σε 1-1.

Έτσι, η Φέγενορντ έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την κορυφή της κατάταξης. Ακόμα, η Φένλο σημείωσε τέσσερα τέρματα στην επανάληψη του δικού της αγώνα και ανέτρεψε το 1-0 της Ντε Γκράαφσαπ, για να απομακρυνθεί από την τελευταία θέση.

Ανατροπή κατέγραψε επίσης η Χεράκλες, αφού το 1-0 της Ρόντα έγινε 2-1 υπέρ της. Στο 75ο λεπτό αποβλήθηκε ο Πάβελ Κίτσεκ, τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, και στο 78ο ο Ουίλι Ορβετούμ πρόσφερε τρεις βαθμούς στον «Ηρακλή» με εύστοχο πέναλτι. Πλέον η Χέρακλες είναι ένα βαθμό πίσω από την προνομιούχα οκτάδα της Eredevisie.

Τέλος, η Ντεν Χάαγκ έμεινε στο 1-1 με την Εξέλσιορ. Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα ευνόησε αμφότερες τις ομάδες, οι οποίες μάχονται για να αποφύγουν τον υποβιβασμό.

Euroleague: Στην 8αδα η Μπασκόνια, "σκότωσε" την Βίρτους απ' το τρίποντο
Youth League: Πέρασε η Μίλαν και παίζει με Ολυμπιακό
Σερέλης: "Θέλουμε να κρατήσουμε την έδρα μας και να πάμε στο Βερολίνο"
Σπανούλης: "Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου"