Λύτρωση για Λιλ

Τη νίκη με 1-0 απέναντι στη Λοριάν πήρε η Λιλ με τέρμα του Ντεμπισί στα τελευταία λεπτά. Εύκολη νίκη για Τουλούζ με 3-0 εκτός έδρας απέναντι στη Νανσί.

Στην 3η θέση της βαθμολογίας του γαλλικού πρωταθλήματος παρέμεινε η Λιλ. Οι πρωταθλητές Γαλλίας πέρασαν νικηφόρα με 1-0 από την έδρα της Λοριάν. «Χρυσός» σκόρερ για τους «σκύλους» ήταν ο Ντεμπισί στο 76’.

Άνετο απόγευμα είχε η Τουλούζ απέναντι στη Νανσί, καθώς τη διέλυσε με 3-0 εκτός έδρας. Ο Σιριέ στο 9’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους με τον Ρεγκατέν να κάνει το 2-0 στο 20’. Το τελικό αποτέλεσμα για τους «μοβ» διαμόρφωσε ο Ριβιέρ στο 73’.

Ακόμα περισσότερο από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας ξέφυγε η Ντιζόν, η οποία επικράτησε 3-0 της Νις. Ο Κακουτά στο 44’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Ζοβιάλ στο 53’ να κάνει το 3-0. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Κονέ στο 87’.

Σημαντικό βαθμό στην προσπάθειά της για την παραμονή απέσπασε στις καθυστερήσεις η Εβιάν, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Καέν εκτός έδρας. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού, Γκοβού, ο οποίος στο 94’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Νωρίτερα και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Φρο είχε ανοίξει το σκορ για τους γηπεδούχους με πέναλτι. Ο Μπαρμπόσα στο 51’ έφερε το παιχνίδι στα ίσια, με τον Ναμπάμπ στο 57’ να δίνει και πάλι το προβάδισμα στην Καέν.

Στο 0-0 έμειναν οι αναμετρήσεις των Αζαξιό – Μπρεστ και Σοσό – Οσέρ με τις ομάδες να μένουν στις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Δείτε το πρόγραμμα και τη βαθμολογία του γαλλικού πρωταθλήματος.

Πανό των οπαδών της Ντόρτμουντ για τον ελληνικό τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας
Παναθηναϊκός AKTOR: Πρόκριση δια πυρός και σιδήρου στην "Πυλαία" και τώρα Final-4
Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Ρίτσαρντς και Ιμπόρα παρόντες στη Λεωφόρο
Σέλτικ: Φιέστα με πρωταγωνιστή τον Άγιο Βασίλη! (vids)