Πέρασε στους «8» η Έιρ

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Σκοτίας προκρίθηκε η Έιρ κερδίζοντας με 2-1 την Φόλκερκ στον τελευταίο επαναληπτικό της φάσης των «16».

Μπορεί ο Μπλερ Άλστον να άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο έκτο λεπτό με κοντινή κεφαλιά, αλλά το υπόλοιπο διάστημα της αναμέτρησης δεν ευνόησε την Φόλκερκ. Άλλωστε, μόλις στο 19ο λεπτό του παιχνιδιού, ο Άντριου Γκέγκαν ισοφάρισε με άλλη κοντινή κεφαλιά σε 1-1.

Το ματς, όμως, κρίθηκε με το χέρι του Ντάρεν Ντοντς εντός της περιοχής του στο 57ο λεπτό. Την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών ανέλαβε ο Μαρκ Ρόμπερτ, ο οποίος ευστόχησε και πρόσφερε το προβάδισμα στην Έιρ Γιουνάιτεντ. Το διαμορφωμένο 2-1 αποδείχθηκε τελικό αποτέλεσμα 33 λεπτά αργότερα.

Μπροστά σε 1,873 θεατές διεκδίκησαν στο Somerset Park οι δύο ομάδες της σκοτσέζικης First Division την πρόκριση. Εκ των προτέρων γνώριζαν πως η νικήτρια θα αντιμετωπίσει εντός έδρας την Χιμπέρνιαν στα προημιτελικά του Κυπέλλου Σκοτίας.

Έιρ Γιουνάιτεντ: Κάθμπερτ, Τίφονεϊ, Μαλόουν, Κάμπελ (71' Βάρντλοου), Σμιθ, Γκέγκαν, Ντοντ, Τόμσετ, Τρούτεν (51' Μακ Γκόβαν), Μόφατ, Ρόμπερτς.
Φόλκερκ: Μακ Γκόβερν, Ντάφι, Σκόμπι, Ντοντς, Ουάλας, Μούρντοχ, Άλστον (78' Φάλτον), Μίλαρ, Σίμπαλντ (83' Μπένετ), Ελ Αλαγκουί, Γκίμπσον (69' Ουάιτ).