«Έκλεψε» έναν βαθμό η Σίβας

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το έβδομο λεπτό, η μεξικανική Σίβας απέσπασε ισοπαλία με 1-1 από την Ντεπορτίβο Κίτο.

Στο όγδοο λεπτό η ομάδα του Εκουαδόρ προηγήθηκε με γκολ του Αργεντινού, Ματίας Αλουστίζα. Μόλις στο 93ο λεπτό δόθηκε η «απάντηση» από τον Ομάρ Αρελάνο, οπότε ο αγώνας της πρώτης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες έληξε 1-1.

Στην συνολική εικόνα της αναμέτρησης, πάντως, η Σίβας Γουαδαλαχάρα υστέρησε, αφού δεν μπορούσε να πλησιάσει, όπως θα ήθελε, την αντίπαλη περιοχή. Σε κάθε περίπτωση η ισοπαλία είναι θετική για την Ντεπορτίβο, αλλά η ομάδα του Ισημερινού θα μπορούσε να είχε φύγει από το Μεξικό με τρεις βαθμούς.

Στο άλλο παιχνίδι του έβδομου ομίλου, το οποίο ολοκληρώθηκε νωρίτερα, η Βελέζ κέρδισε με 3-0 την Ντεφένσορ Σπόρτινγκ. Ακολουθεί το ματς της προαναφερόμενης ομάδας του Περού με το Κίτο στις 14 Φεβρουαρίου στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής.

Σίβας Γουαδαλαχάρα: Μίτσελ, Ρεϊνόσο, Μαγκαλόν (77' Σαλαζάρ), Άλβαρεζ, Μπάεζ (55' Μεντίνα), Πόντσε, Ενρίκεζ, Αραούχο (46' Μόρα), Νάβα, Αρελάνο, Φιέρο.
Ντεπορτίβο Κίτο: Ελιζάγκα (97' Μπόνε), Βελάσκο, Παρέδες (88΄Αρόγιο), Εσπινόζα, Τσέκα, Μίνα, Μπολάνος, Ολίβο, Σαριτάμα, Μαρτίνεζ, Αλουστίζα (72' Μπεβάκια).

Παναθηναϊκός AKTOR: Στο Βελιγράδι η αποστολή
Super League: Καμία κλήση για Αλμέιδα και το επεισόδιο μετά το ΠΑΟΚ - ΑΕΚ
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Οριστικό! «Κλείδωσε» για 25 Μαΐου - Σύμφωνη η UEFA
Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ έδωσε τετραήμερο ρεπό στους παίκτες λίγες ώρες μετά την ήττα από τον Άρη