Πέρασε τελικό η Ακαντέμικα

Την πρόκρισή της στον τελικό του Κυπέλλου Πορτογαλίας εξασφάλισε η Ακαντέμικα, αφού απέκλεισε την Ολιβεϊρένσε με εκτός έδρας ισοπαλία, 2-2.

Η Ακαντέμικα είχε επικρατήσει με 1-0 στον πρώτο ημιτελικό των δύο ομάδων. Έτσι το 2-2 του επαναληπτικού αποδείχθηκε σκορ-πρόκρισης.

Πάντως, στο 18ο λεπτό ο Κλεμέντε έβαλε την Ολιβεϊρένσε μπροστά στο σκορ με 1-0. Εντούτοις, η... φόρα των γηπεδούχων «κόπηκε» δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Μαρίνιο ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 28ο λεπτό, η Ολιβεϊρένσε άγγιξε την πρόκριση με πέναλτι του Αντριάνα, αφού απείχε μόλις ένα γκολ από αυτή. Ο Μαρίνιο, όμως, με το δεύτερό του προσωπικό τέρμα, διαμόρφωσε το 2-2 στο 56ο λεπτό και έκρινε την ομάδα που θα πάρει την πρόκριση στον τελικό.

Πλέον, η Ακαντέμικα περιμένει μία εκ των Σπόρτινγκ Λισαβόνας και Νασιονάλ στον τελικό του Taca de Portgual. Οι δύο συγκεκριμένες ομάδες είχαν αναδειχθεί ισόπαλες με 2-2 στο πρώτο τους παιχνίδι, αλλά εκκρεμεί ο επαναληπτικός του «Funchal».

EURO 2024: Η UEFA άναψε το πράσινο φως για 26 παίκτες
Μεταγραφές, Ντόρτμουντ: Τέλος ο Ρόις - Αποχωρεί στο τέλος της σεζόν