Με πέναλτι του Καρντόζο η Μπενφίκα

Διαφορά πέντε βαθμών, έστω και προσωρινά, δημιούργησε η Μπενφίκα από την Πόρτο κερδίζοντας με 2-1 την Φεϊρένσε.

Η 17η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος συνεχίστηκε το Σάββατο (28/01) με δύο ακόμα παιχνίδια. Προηγήθηκε το 0-0 της Ρίο Άβε με την Ακαντέμικα και στην συνέχεια η Μπενφίκα πήρε το «διπλό» στην έδρα της Φεϊρένσε.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 στο 50ό λεπτό με γκολ του Φερνάντο Βαρέλα, αλλά ο ίδιος παίκτης... ανταπόδωσε με αυτογκόλ τέσσερα λεπτά (54ο) αργότερα. Εντός τεσσάρων λεπτών, ο 24χρονος αμυντικός μετατράπηκε σε μοιραίος από «ήρωας».

Η ισοπαλία «έσπασε» στο 73ο λεπτό όταν ευστόχησε σε πέναλτι ο Όσκαρ Καρντόζο. Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη ήττα της Φεϊρένσε στο Marcolino de Castro κατά την διάρκεια του φετινού πρωταθλήματος, ενώ οι «αετοί» έφτασαν στο +5, έστω με ένα παιχνίδι παραπάνω από την Πόρτο.

Στο άλλο παιχνίδι, η Ρίο Άβε ξέφυγε από την «επικίνδυνη» ζώνη της κατάταξης με το εντός έδρας 0-0. Από την πλευρά της, η Ακαντέμικα μάλλον ήθελε περισσότερο τη νίκη, καθώς έχασε έδαφος σε σχέση με τις «ευρωπαϊκές» θέσεις της βαθμολογίας.

Δείτε όλο το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής και την βαθμολογία του πορτογαλικού πρωταθλήματος.