Στους «16» Τότεναμ και Έβερτον

Στον πέμπτο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας προκρίθηκαν Έβερτον και Τότεναμ, ενώ οι υπόλοιπες 14 θέσεις της επόμενης φάσης θα συμπληρωθούν τις επόμενες μέρες.

Τα «σπιρούνια» επικράτησαν εκτός έδρας της Γουότφορντ με 1-0. Λίγο πριν το ημίχρονο ο Ράφαελ Φαν Ντερ Φάαρτ πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με μακρινό σουτ.

Στο Merseyside, ο Ντάνι Μέρφι άνοιξε το σκορ με πέναλτι για την Φούλαμ στο 14ο λεπτό, αλλά ο Ντένις Στρακουαλούρσι σημείωσε το πρώτο του γκολ με την φανέλα της Έβερτον για το 1-1 στο 27ο λεπτό και ο Μαρουάν Φελαϊνί ολοκλήρωσε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, οπότε προκρίθηκαν οι γηπεδούχοι.