Οδυσσέας Κ.-Μ. Αλέξανδρος Ν. Μ. 2-0

Επικράτησε, αλλά προβλημάτισε ο Οδυσσέας Κορδελιού που νίκησε με 2-0 τον Μέγα Αλέξανδρο Ν. Μυλοτόπου, αλλά δεν έπεισε με την εμφάνισή του.

Παίζοντας μέτριο ποδόσφαιρο οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γκολ στο πρώτο 20λεπτο και έτσι πήραν τους πολύτιμους τρεις βαθμούς που τους διατηρούν σε απόσταση τριών βαθμών από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα Καλαμαριάς.

Ο Βασίλης Αντωνιάδης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε νεαρούς ποδοσφαιριστές του Κορδελιού, αλλά το αποτέλεσμα δεν τον ικανοποίησε. Το αντίθετο,  μάλιστα, μοιάζει να τον «πονοκεφαλιάζει» για την συνέχεια.

Ο Οδυσσέας άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό του αγώνα με τον Προβατίδη, μετά από σέντρα του Τσιαντούλη από τα αριστερά.

Στο 15ο λεπτό ο Τσιαντούλης έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του Οδυσσέα, σουτάροντας άουτ σε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Πέντε λεπτά αργότερα (20΄) μετά από ωραίο σχεδιασμό του Ανδρεάδη και του Τσιαντούλη, ο δεύτερος κατάφερε να περάσει τον τερματοφύλακα και σε κενή εστία με πλασέ, να κάνει το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι είχαν και σουτ στο δοκάρι στο 2ο μόλις λεπτό του αγώνα με τον Προβατίδη.

Ο Μέγας Αλέξανδρος είχε την ευκαιρία να μειώσει στο 73ο λεπτό, όταν ο Χατζηστεφάνου, με ωραίο σουτ, ανάγκασε τον Λίτο να μπλοκάρει την μπάλα με σχετική δυσκολία.

Διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Παπαδόπουλος, Λαμπριανίδης).

ΚΟΡΔΕΛΙΟ (Β. Αντωνιάδης):  Λίτος, Ιβανίδης, Σοϊλεμεζίδης, Λουπεΐδης, Μιλκούδης, Κοσμίδης, Χαιρόπουλος (46’ Κυριακίδης), Γεραγώτης (63’ Κασιτερίδης), Τσιαντούλης, Ανδρεάδης, Προβατίδης.

ΜΥΛΟΤΟΠΟΣ (Λ. Μακρίδης):  Καμπάλης (80’ λ.Τρ. Καλαλίδης), Σίμος, Σιδηρόπουλος (60’ Γκότσης), Σαββάκης, Καρράς, Κωνσταντίνου, Δημάδης (23’ Δουλγερίδης), Αλμπάνης, Χατζηστεφάνου, Οφίδης, Νάτσης.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (30/04) - Με Game 3 για Παναθηναϊκό AKTOR και Ολυμπιακό
Παναθηναϊκός AKTOR: Στο Βελιγράδι για να πάρει και πάλι το πλεονέκτημα
NBA: Οι Σπερς και οι Πέισερς θα παίξουν δύο αγώνες στο Παρίσι το 2025
Champions League: Έτσι θα ήταν σήμερα το παζλ της σεζόν 2024/25