Εύκολα στους «16» η Λίβερπουλ

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Λίβερπουλ συνέτριψε την Όλνταμ με 5-1 και αποτέλεσε την πρώτη ομάδα που πέρασε στους «16» του Κυπέλλου Αγγλίας.

Ο Σίμπσον άνοιξε το σκορ για την Όλνταμ στο 28ο λεπτό, αλλά στην επόμενη φάση οι «κόκκινοι», με την βοήθεια της τύχης, ισοφάρισαν με τον Μπέλαμι. Πριν την λήξη του πρώτου 45λεπτου, η Λίβερπουλ προηγήθηκε με πέναλτι του Τζέραρντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Σέλβι (68ο λεπτό), Κάρολ (89ο λεπτό) και Ντάουνινγκ (90ό λεπτό) έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην νίκη των γηπεδούχων.

Αυτό ήταν το πρώτο ματς του αρχηγού της Λίβερπουλ, Στίβεν Τζέραρντ σαν βασικός από τον περασμένο Οκτώβριο. Μεσολάβησαν, εντούτοις, τρεις παρουσίες του 31χρονου μέσου σαν αλλαγή.

Λίβερπουλ: Ρέινα, Κάραχερ, Αουρέλιο (71' Φλάναγκαν), Κέλι, Κοάτες, Τζέραρντ, Ροντρίγκεζ, Σέλβι, Σπίρινγκ, Μπέλαμι (74' Ντάουνινγκ), Κάιτ (87' Κάρολ).
Όλνταμ: Κίσακ, Ντάιμοντ, Οβόνο, Τέιλορ, Βεσολόφσκι (74' Μοραΐς), Φούρμαν, Λι, Αντεγέμι, Κουγκί, Σίμπστον (74' Σμιθ), Σκαπούτσι (54' Πάρκερ).

Europa Conference League: O Ελ Κααμπί MVP των πρώτων ημιτελικών
EURO 2024: Η UEFA άναψε το πράσινο φως για 26 παίκτες
Μεταγραφές, Ντόρτμουντ: Τέλος ο Ρόις - Αποχωρεί στο τέλος της σεζόν