«Καθάρισε» με Σαμαρά η Σέλτικ

Στον έναν βαθμό από την κορυφή και την Ρέιντζερς βρίσκεται η Σέλτικ μετά τη νίκη της με 2-1 απέναντι στην Κίλμαρνοκ με τέρματα του Γιώργου Σαμαρά.

Την έκπληξη της αγωνιστικής στο σκοτσέζικο πρωτάθλημα έκανε η Ινβερνές η οποία επικράτησε 2-1 της Ρέιντζερς. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τέρμα του Γουάλας στο 11’, ωστόσο ο Μακάλοχ αποβλήθηκε στο 24’.

Έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν άμεσα στην ανατροπή με τέρματα των Μόουι (44’) και ΜακΓκόχαν (45’). Οι «διαμαρτυρόμενοι» τελείωσαν το παιχνίδι με εννέα παίκτες καθώς αποβλήθηκε στο 87’ και ο Γκοϊάν.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Ρέιντζερς η Σέλτικ, η οποία με μπροστάρη τον Γιώργο Σαμαρά επικράτησε 2-1 της Κίλμαρνοκ και μείωσε στον έναν βαθμό από την κορυφή.

Ο διεθνής επιθετικός σημείωσε και τα δύο τέρματα των «Κελτών». Αρχικά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου άνοιξε το σκορ, ενώ καθάρισε το παιαχνίδι στο 54'. Οι φιλοξενούμενοι με τέρμα του Ράτσι στο 87' μείωσαν για το τελικό αποτέλεσμα.

Δείτε το πρόγραμμα και την βαθμολογία του σκοτσέζικου πρωταθλήματος, πατώντας ΕΔΩ.

Λουτσέσκου: «Έχει αλλάξει τον Παναθηναϊκό ο Ουζουνίδης»