Προκρίθηκαν PSV και Φίτεσε

Αν και εκκρεμεί η τύχη του «Άγιαξ-Αλκμαάρ», η PSV Αϊντχόβεν και η Φίτεσε Άρνεμ εξασφάλισαν την πρόκριση τους στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ολλανδίας.

Αμφότερες οι ομάδες επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 2-1, αλλά με εντελώς... διαφορετικό τρόπο. Στο πρώτο ματς χρονικά, η Φίτεσε χρειάστηκε ένα γκολ στο 91ο λεπτό του Στάνλεϊ Αμπρά, για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Αϊντχόβεν. Οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει στο 81ο λεπτό, ενώ ο σύλλογος του Άρνεμ είχε προηγηθείσ το 79ο. Μάλιστα, η Φίτεσε αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 57ο λεπτό λόγω αποβολής του Κασία.

Η... κανονική Αϊντχόβεν (PSV) έφερε 0-0 με την Τβέντε στο 90λεπτο, αλλά στην παράταση προηγήθηκε στο 102ο λεπτό με τον Τιμ Μάταβζ και ο συγκεκριμένος διεθνής Σλοβένος επιθετικός σημείωσε δεύτερο γκολ στο 114ο λεπτό, αφού πρώτα ισοφάρισε με πέναλτι ο Μαρκ Γιάνκο. Έτσι, η PSV «έκλεισε» μία θέση στην τελική οκτάδα της διοργάνωσης.

Έχουν ήδη προκριθεί Βάαλβικ, Χέρακλες, Χέερενβεν, Ναϊμέγκεν και Φενεντάλ. Επίσης δεν έχει αποφασιστεί η τύχη του αγώνα ανάμεσα σε Άγιαξ και Αλκμαάρ.

«Επιστροφή Στοιχήματος» στο Champions League από το ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ
Γαλατάσαραϊ: Εξετάζουν Κατσικάρη, Δέδα και Ζούρο για τον πάγκο
NBA: Εξαιρετικός Κουφός, ασταμάτητοι οι Σέλτικς (photos)
Παναθηναϊκός: Προσφυγή κι ο Σάντσεθ
Κοινωνικό μέρισμα: Τι αλλάζει στα κριτήρια, ποιοι το δικαιούνται και πώς θα πάρουν τα χρήματα
Κοινωνικό μέρισμα: Κατατέθηκε στη Βουλή - Οι λεπτομέρειες για τα κριτήρια και τους δικαιούχους
Οικογενειακή τραγωδία στo Ρέθυμνο: Σκότωσε τον 21χρονο αδερφό του και αυτοκτόνησε
Βασίλης Δήμας: Το «next big thing» με αποδείξεις