Διγενής Λακκώματος-Οδυσσέας Κορδελιού 2-2

Χωρίς νικητή (2-2) έληξε το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στον Διγενή Λακκώματος και τον Οδυσσέα Κορδελιού στο «Αβραάμ Παπαδόπουλος».

Οι γηπεδούχοι έχουν έντονα παράπονα από τον «άρχοντα» του παιχνιδιού για την φάση του δεύτερου τέρματος του Οδυσσέα, υποστηρίζοντας ότι ο σκόρερ Κανδύλας πήρε την μπάλα με το χέρι πριν επιχειρήσει το σουτ. Επίσης υπάρχει μία φάση στο πρώτο ημίχρονο σε ανατροπή του Τσερκέζη από τον Μιλκούδη που δεν δόθηκε πέναλτι, όπως και στην επανάληψη σε μαρκάρισμα του Γκατζογιάννη από τον Μιλκούδη πάλι, με τον Μαλούτα Ημαθίας να δίνει επιθετικό φάουλ.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό, με τον Διγενή να είναι πολύ καλός στο πρώτο μέρος όταν και έχασε ευκαιρίες για να αυξήσει κι άλλο το σκορ από το 2-1, ενώ στην επανάληψη φάνηκε να αιφνιδιάζεται όταν ο Οδυσσέας έπαιξε με δύο κεντρικούς επιθετικούς. Στο 23’ η κεφαλιά του Παπαποστόλου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 28’ όμως, ο Γερομανώλης με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Χρυσοχοΐδη, έκανε το 1-0. Η απάντηση του Κορδελιού ήρθε άμεσα, καθώς στο 35’ μετά από κόρνερ του Σιαντρόπουλου, ο Μπενίσκος με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Όμως δύο λεπτά αργότερα, ο Γερομανώλης και πάλι με κεφαλιά έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Διγενή για το 2-1. Στο 62’ ο Κανδύλας ισοφάρισε σε 2-2 με σουτ, που ήταν και το τελικό σκορ.

ΔΙΓΕΝΗΣ ΛΑΚΚΩΜΑΤΟΣ: Μπούρκας, Χρυσοχοΐδης, Γεωργιάδης, Γερομανώλης, Κατσόγλου, Δραγανίδης (78’ Χαλιμπάκης), Στασινόπουλος, Τσερκέζης (80’ Παντελίδης), Γκατζογιάννης, Δούμας (58’ Τσιώνας), Παπαποστόλου.

ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ: Αθανασίου, Ριζούλης, Αντωνιάδης (46’ Κανδύλας), Μιλκούδης, Παπαργυρίου (63’ Συμεωνίδης), Τσεβρεντζής, Γεροντίδης, Λαζαρίδης, Αχαλινόπουλος, Σιαντρόπουλος (90+4’ Ιβανίδης), Μπενίσκος.