«Ανάσα» τριών βαθμών για Βάαλβικ

Σπουδαία νίκη με 3-1 πήρε η Βάαλβικ μέσα στην έδρα της Ντε Γκράαφσαπ και απομακρύνθηκε από την «επικίνδυνη» ζώνη του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 16ο λεπτό με γκολ του Μίκαελ Ντε Λέουβ, η Βάαλβικ συμπλήρωσε 18 βαθμούς στην φετινή Eredevisie. Άλλωστε, μπροστά σε 11.722 θεατές στο Stadion De Veijverber, οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν τρία γκολ και ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση.

Στο 38ο λεπτό ο Φρανκ Φαν Μόσελβελντ ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο η Βάαλβικ συνέχισε δυναμικά. Ο Αρντ Φαν Πέπεν σημείωσε το νικητήριο τέρμα στο 65ο λεπτό, ενώ στο 87ο ο Γιόκεμ Γιάνσεν πέτυχε αυτογκόλ και «καθάρισε» άθελα του την αναμέτρηση.

Ντε Γκράαφσαπ: Τερόλ, Βορμγκόορ, Φράνκελ, Έβερς, Μέιγερ, Κάακ (72' Όβεργκορ), Σρέκοβιτς, Ρόσε, Ποεπόν, Ελ Χασναουί (67' Γιάνσεν), Ντε Λέουβ (67' Κοπούλσε).
Βάαλβικ: Ζόετ, Φαν Μόσελβελντ, Ντροστ, Φαν Πέπεν, Ράμος, Ντουίτς, Μπράμπερ (61' Αουασάρ), Σνο, Μέγιερς, Σετ (86' Φαν Χουτ), Τεν Φόορντε (80' Καστιγιόν).

Χέερενβεν-Αϊντχόβεν

Και η βαθμολογία (16 αγώνες): Αλκμαάρ 38, Αϊντχόβεν 34, Τβέντε 33, Άγιαξ 30, Χέερενβεν 28, Φέγενορντ 28, Φίτεσε 26, Γκρόνιγκεν 23, Ντε Χάαγκ 21, Ρόντα 21, Χέρακλες 20, Μπρέντα 18, Βάαλβικ 18 (17 αγώνες), Ουτρέχτη 17, Ναϊμέγκεν 14, Ντε Γκράαφσαπ 12 (17 αγώνες), Φένλο 10, Εξελσιόρ 8.

Παναθηναϊκός AKTOR: Να το κάνει όπως το 2009