Στον τελικό η Σάντος!

Το εισιτήριο για τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου συλλόγων πήρε η Σάντος, η οποία επιβλήθηκε της Κασίβα Ρεισόλ με 3-1.

Οι βραζιλιάνοι έδειξαν απο νωρίς τις διαθέσεις τους, καθώς στο 25' είχαν ήδη πάρει προβάδισμα με δύο γκολ. Στο 19' ο συνήθης ύποπτος, Νέιμαρ άνοιξε το σκορ για την «Πέισε», ενώ 5 λεπτά αργότερα ο Μπόργκες έκανε το 0-2.

Οι Ιάπωνες μείωσαν στο δεύτερο ημίχρονο με τον Σακάι στο 54', αναπτερώνοντας τις ελπίδες τους. Ο Ντανίλο όμως στο 63', έβαλε... τέλος στα όνειρά τους για πρόκριση στον τελικό.

Πλέον, η Σάντος περιμένει την Μπαρτσελόνα, η οποία εκτός απροόπτου θα την ακολουθήσει στον τελικό της διοργάνωσης.

Οι 11άδες:

Κασίβα: Σουγκένο, Κόντο, Σακάι, Μασουσίμα, Οτάνι, Ντομίνγκες, Βάγκνερ, Τανάκα(Σάβα 65'), Κούντο(Καταντζίμα 46'), Χασιμότο(80' Χιόντο), Κουρισάβα.

Προπονητής: Νελσίνιο

Σάντος: Καμπράλ, Ντρασένα, Ντανίλο(Αγκουιάρ 91'), Αρούκα, Ντουρβάλ, Ενρίκε, Ελάνο(Κάρντεκ 59'), Μπόργκες(Ίμπσον 80'), Γκάνσο, Νέιμαρ, Ροντρίγκο.

Προπονητής: Μουρίσι Ραμάλιο

Champions League: Ο Λένι Κράβιτς στο σόου του τελικού
Τένις: Ήττα με ανατροπή για τον Τσιτσιπά στη Ρώμη