Αστραπή Μεσοποταμιάς-Εθνικός Βατερού 3-2

Επική ανατροπή σημείωσε η Αστραπή Μεσοποταμιάς που αν και βρέθηκε να χάνει 0-2 από τον Εθνικό Βατερού, με χατ τρικ του 16χρονου Νίκου Κοκοβίδη πήρε τη νίκη με 3-2.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της Αστραπής φέτος, η οποία δείχνει πως θα παλέψει σκληρά για την παραμονή της. Στο πρώτο ημίχρονο ο Εθνικός ήταν πιο αποτελεσματικός, εκμεταλλευόμενος τις φάσεις που δημιούργησε. Στο 21’ ο Νίκος Ζηνόβιος με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 0-1. Στο 42’ ο Πελέκας πάλι με σουτ έκανε το 0-2 για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και ο νεαρός Κοκοβίδης ανέλαβε δράση. Στο 55’ μείωσε σε 1-2 με πλασέ, ενώ στο 69’ με σουτ ισοφάρισε σε 2-2. Στο 90’ ο Κοκοβίδης με ψηλοκρεμαστό σουτ πέτυχε το 3-2 και στη συνέχεια πνίγηκε στις αγκαλιές των συμπαικτών του…

ΑΣΤΡΑΠΗ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ: Τσιλιγγίρης, Μπαϊρακτάρης (55’ Τάσιος), Σαχσανίδης (90’ Μούσιας), Σαλονικίδης (51’ Παλαιοδήμος Ν.), Αθανασιάδης, Ιωσηφίδης, Κοκοβίδης, Βασιλειάδης, Βάσκος, Αλεξανδρίδης, Παπαδόπουλος

ΕΘΝΙΚΟΣ ΒΑΤΕΡΟΥ: Τσαρδακλίδης, Τσιούκρας, Θεοδωρίδης, Ζερβανταρίδης, Καλιανίδης, Φωτιάδης, Αποστολίδης, Μετικάνος, Ζηνόβιος, Νάνος, Πελέκας

Ολυμπιακός: Από αουτσάιντερ, φαβορί ο Λεμονής
Δ. Γιαννακόπουλος: «Να γίνουν ωραίοι τελικοί χωρίς ακρότητες»