Το καθήκον του ο Άγιαξ

Ο Άγιαξ συνέτριψε με 4-1 την Εξέλσιορ και συμπλήρωσε 27 βαθμούς σε 15 αγώνες διατηρώντας την επαφή του με την κορυφή της κατάταξης του ολλανδικού πρωταθλήματος.

Η ιστορική ομάδα της Ολλανδίας, παρά τη νίκη του, είναι επτά βαθμούς μακριά από την Αλκμαάρ, η οποία έχει και δύο αγώνες λιγότερους. Απόψε (03/12) ο Άγιαξ προηγήθηκε με δύο γκολ του Βερτόνγκεν, ενώ οι Σουλεϊμάνι και Λοντέιρο διαμόρφωσαν το 4-1 στο δεύτερο ημίχρονο, αφού είχαν μειώσει προσωρινά οι φιλοξενούμενοι.

Ακόμα, ο Νταβίντ Τεξέιρα σημείωσε τρία γκολ υπέρ της Γκρόνιγκεν, αλλά αυτή έμεινε στο 3-3 με την Ναϊμέγκεν. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 93ο λεπτό με τον Πλατιέ (δεύτερο γκολ της βραδιάς) και απέσπασαν έναν πολύτιμο βαθμό.

Σημαντικό «διπλό» με 2-1 στην έδρα της Ντε Γκράαφσαπ πήρε η Ρόντα σε άλλο σαββατιάτικο ματς της 15ης αγωνιστικής της Eredevisie, ενώ η Ντε Χάαγκ επιβλήθηκε με 3-0 της Μπρέντα.

EuroLeague: Ανακοίνωση για τις δηλώσεις του Εργκίν Αταμάν περί διαιτησίας
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση