Με ήρωα τον Κοψαχείλη η Καλαμάτα στους «32»

Αν και χρειάστηκε τη διαδικασία των πέναλτι, η Καλαμάτα «λύγισε» στο γήπεδο του Μεσσηνιακού τον Φωκικό χάρη στον εξαιρετικό Σωκράτη Κοψαχείλη και πήρε την πρόκριση στην 4η φάση του Κυπέλλου.

Ο 39χρονος τερματοφύλακας ήταν ο άνθρωπος που στη διαδικασία των πέναλτι απέκρουσε δύο εκτελέσεις των παικτών του Φωκικού και πέρασε… μόνος του την Καλαμάτα στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει στην έδρα της την ΑΕΚ, κάτοχο του τροπαίου, στον γύρο των 32 καλύτερων ομάδων του θεσμού.

Στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού η Καλαμάτα στο ξεκίνημα κατάφερε να φτάσει πρώτη κοντά στο γκολ όταν στο 5’ ο Κωστής με δεξί σουτ σημάδεψε το δοκάρι του Χάχαλη αλλά από εκεί και πέρα δεν έγιναν μεγάλες φάσεις με τις δυο ομάδες να συμπληρώνουν το ενενηντάλεπτο χωρίς τέρματα και να οδηγούνται στην παράταση.

Εκεί οι γηπεδούχοι, παρά το γεγονός ότι είναι μια κατηγορία πιο κάτω από τον Φωκικό, κατάφεραν να έχουν την υπεροχή και να δημιουργήσουν μια καλή στιγμή στο 113’ όταν ο Τριανταφυλλάκης πάσαρε στον Ρουμπουλάκου που έκανε το δυνατό σουτ, όμως ο Χάχαλης ήταν στη σωστή θέση για να διώξει και να κρατήσει το «μηδέν» για τον Φωκικό.

Με το 0-0 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δυο ομάδων για 120 λεπτά, η πρόκριση κρίθηκε στην «ρουλέτα» των πέναλτι. Εκεί αναδείχθηκε ως ήρωας ο Σωκράτης Κοψαχείλης . Ο 39χρονος τερματοφύλακας της «Μαύρης Θύελλας» απέκρουσε την πρώτη εκτέλεση του Νικόλτση για τον Φωκικό και μάλιστα δυο φορές καθώς ο ρέφερι έδωσε επανάληψη και ο Κοψαχείλης είπε δύο φορές «όχι» στον άσσο της ομάδας της Άμφισσας.

Ο Δασκαλάκης ευστόχησε για την Καλαμάτα κάνοντας το 1-0, ενώ ο Κωστόπουλος αστόχησε στο δεύτερο πέναλτι για τον Φωκικό. Ο Αθανασόπουλος με τη σειρά του ευστόχησε ξανά για το 2-0 των γηπεδούχων ενώ στο τρίτο πέναλτι του Φωκικού «μίλησε» και πάλι ο Κοψαχείλης αποκρούοντας την εκτέλεση του Δημήτρη. Τελευταίο πέναλτι για την Καλαμάτα ήταν αυτό που εκτέλεσε ο Τσαγκαράκης και με το 3-0 η ομάδα της Μεσσηνίας πήρε την πρόκριση που όπως είναι φυσικό πανηγυρίστηκε έξαλλα.

Η Καλαμάτα στις 21 Δεκεμβρίου πλέον περιμένει την ΑΕΚ για την φάση των 32 καλύτερων ομάδων του Κυπέλλου…

Καλαμάτα (Έλβιο Μάνα): Κοψαχείλης, Τσόπελας, Ρουμπουλάκου, Μπλέτσας, Αλεξανδρόπουλος (94' Μερκούρης), Κωνσταντόπουλος, Τσαγκαράκης, Τσιμικλής (68' Δασκαλάκης), Πετρουζέλης, Κωστής (107' Τριανταφυλλάκης), Αθανασόπουλος.

Φωκικός (Μιχάλης Κασάπης): Χάχαλης, Χαλούλος, Δημήτρης, Δημήτριου, Κωστόπουλος, Σιάκκας, Δήμας (61' Στόϊκος, 107' Μπουλουλής), Σκαρίμπας, Καλέργης, Νικόλτσης, Βαβάτσικος (46' Φροξυλιάς).

Bundesliga: Το σήκωσε αήττητη η Λεβερκούζεν!
ΑΕΚ - Ολυμπιακός 68-100: Πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League πριν τη μάχη με τη Ρεάλ
Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: Χωρίς Ιωαννίδη στο ντέρμπι οι «πράσινοι»
Παναθηναϊκός AKTOR: Τα αδέρφια Αντετοκούνμπο στέλνουν δύο φιλάθλους στο Final 4 του Βερολίνου!