Νίκη παραμονής για Βαλενσιέν

Με 2-1 επικράτησε η Βαλενσιέν της Οσέρ και ξέφυγε από τις τελευταίες θέσεις. Ανάλογης σημασίας νίκη πήρε η Μπρεστ απέναντι στην Σοσό με 2-0.

Ανατροπή παραμονής κατάφερε να κάνει η Βαλενσιέν στο «Ενό» όπου κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1 απέναντι στην Οσέρ. Η ομάδα της Βουργουνδίας πήρε το προβάδισμα με τέρμα του Τραορέ στο 34’, ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφερνα να φτάσουν στην ανατροπή.

Ο Ισιμάτ – Μιρίν έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 59’, με τον Σαμασά να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα 20 λεπτά αργότερα.

Στο άλλο παιχνίδι για το γαλλικό πρωτάθλημα που έγινε την ίδια ώρα, η Μπρεστ επικράτησε 2-0 της Σοσό. Όλα κρίθηκαν ουσιαστικά στο 66’ όταν Πεμπερνέ έκανε το πέναλτι και αποβλήθηκε, με τον Γκρουγκί να ανοίγει το σκορ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε δέκα λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης με τέρμα του Πογιέ.

Δείτε το πρόγραμμα και την βαθμολογία του γαλλικού πρωταθλήματος, πατώντας ΕΔΩ.