ΑΕ Αμπελοκήπων - Άρης Ακροποτάμου  0-3

ΑΕ Αμπελοκήπων - Άρης Ακροποτάμου 0-3

Ντέρμπι νεοφώτιστων σήμερα (6/11) στο Δημοτικό Στάδιο Δράμας στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου της Δ’ Εθνικής με την ΑΕ Αμπελοκήπων να γνωρίζει βαριά ήττα μέσα στο «σπίτι» της με 0-3 από τον Αρη Ακροποτάμου.

Οι Καβαλιώτες ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά χρειάστηκε να φτάσουν στο δεύτερο ημίχρονο για να μετατρέψουν την υπεροχή τους σε γκολ.

Το σκορ άνοιξε στο 55ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους ο Σολακίδης με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μανάφη.

Το 0-2 έκανε ο Μανάφης δύο λεπτά αργότερα (57’) με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (χέρι Νοδέ). Στην εκπνοή του αγώνα (90’) σε νέο πέναλτι (ανατροπή του Παπαδόπουλου από τον Βασιλειάδη) ο Ι. Σαουλίδης διαμόρφωσε το τελικό 0-3. Στο παιχνίδι σημειώθηκαν και δύο δοκάρια ένα για κάθε ομάδα. Στο 66’ με τον Σαλαπάτα για τον Αρη Ακροποτάμου και στο 89’ με τον Αραμπατζή για την ΑΕ Αμπελοκήπων.

Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Σκούφη με 2η κίτρινη κάρτα στο 80ό λεπτό.

*Διαιτητές: Δραγάτης, Χριστάκογλου, Παπανικολάου (ΕΠΣ Χαλκιδικής)

ΑΕ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ: Αθανασιάδης, Βασιλειάδης, Λαφαζανίδης (46’ Τσιατμάς), Νοδές, Καμπανάς (46΄ Ορφανίδης, 55΄ λ.τ. Κοσκερίδης), Λαζαρίδης, Τρελόπουλος, Κατιανός, Καρατζίδης, Βελετάνης, Αραμπατζής.

ΆΡΗΣ ΑΚΡΟΠΟΤΑΜΟΥ: Χατζηνικολής, Μαρούδας, Καμπερίδης, Σολακίδης, Τσέπα, Αραδούλης, Παπαδόπουλος (91΄ Μεμούρης), Παπαδάτος, Σαλαπάτας (67΄ Σαουλίδης Ι), Μανάφης (85΄ Μαυρομάτης), Σκούφης.