Επιτέλους νίκη για Μάιντς!

Το λάθος να προηγηθεί έκανε η Στουτγκάρδη η οποία έπεσε τελικά θύμα του ξεσπάσματος της Μάιντς γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 στο «Κόφας Αρίνα» στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής της  Bundesliga.

Τι και αν το πρωτάθλημα ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον σύλλογο της Ρηνανίας ( δύο νίκες), η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη αφού οι φίλαθλοι της ομάδας δεν είχαν γευτεί τη χαρά της νίκης από τη δεύτερη αγωνιστική. Το τρίποντο ωστόσο κόντρα στους «κόκκινους», όχι μόνο έβαλε τέλος στην κατρακύλα, αλλά αναπτέρωσε τις ελπίδες της Μάιντς η οποία βγήκε έστω και προσωρινά εκτός επικίνδυνης ζώνης.

Παρά το γεγονός πως το πρώτο ημίχρονο δεν επεφύλασσε συγκινήσεις, ένα τέρμα του Κακάου στο 50΄ (μετά από παράλληλη σέντρα του Χάρνικ από δεξιά)  ήταν αρκετό για να ξυπνήσει τους γηπεδούχους προσδίδοντας άγρια ομορφιά στον αγώνα.

Οι ποδοσφαιριστές του Τούχελ έτσι, με αντεπίθεση… ενδεκαλέπτου, ευτύχησαν να ισοφαρίσουν μόλις τρία λεπτά αργότερα με γυριστή κεφαλιά του Ούγια, για να πάρουν και κεφάλι στο σκορ στο 60΄ χάρις σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (που κέρδισε ο Μίλερ από τον Ροντρίγκεζ προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων) του παλιού μας γνώριμου από τη θητεία του στον Παναθηναϊκό Αντρέας Ίβαντσιτς.

Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο 20χρονος Νιγηριανός Ούγια στο 64΄, εκμεταλλευόμενος την κεφαλιά πάσα του Ίβανσιτς και το τραγικό λάθος μεταξύ αμυντικού και τερματοφύλακα της Στουτγκάρδης, πριν οι δύο ομάδες υποχρεωθούν να συνεχίσουν με δέκα λόγω αποβολής του Πολάνσκι στο 83΄ (για τη Μάιντς) και του Ροντρίγκεζ στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

ΜΑΪΝΤΣ: Βέτκλο, Πόσπεχ, Μπόυνγκερτ, Κίρχοφ, Καλιγκιούρι, Μπάουμγκαρτλινγκερ, Πολάνσκι, Σότο, Ίβανσιτς (74' Τσουπό-Μποτίνγκ), Ούγια, Νίκολαϊ Μίλερ (82' Γιουνούς Μαλί, 87' Φατί).

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ: Ούλραϊχ, Μπούλαρουζ, Σερντάρ Ταστσί, Φρανσίσκο Ροντρίγκες, Μολινάρο, Κουζμάνοβιτς, Κβιστ, Χάρνικ, Χάιναλ, Οκαζάκι (65' Χέμλαϊν), Κακάο