Ο «τρελός» την έβαλε σε... μπελάδες (video)

Η Μποταφόγκο του «Λόκο» Αμπρέου πήρε τη νίκη (2-0) στο εκτός έδρας ντέρμπι με την Κορίνθιανς και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο βραζιλιάνικο πρωτάθλημα.

«Φωτιά» στην κορυφή της βραζιλιάνικης Serie A, έβαλε η Μποταφόγκο. Η ομάδα του Ρίο ντε Τζανέιρο πήρε τη νίκη (2-0) μέσα στην έδρα της πρωτοπόρου Κορίνθιανς, στο ντέρμπι της 29ης αγωνιστικής και πλησίασε στους δύο βαθμούς από την κορυφή, έχοντας και ένα παιχνίδι λιγότερο.

Τον… δρόμο για τη νίκη της Μποταφόγκο, άνοιξε ο γνωστός μας Σεμπαστιάν «Λόκο» Αμπρέου στο 11΄, με τον Μαϊκοσουέλ να «γράφει» το τελικό 2-0 στο 33΄.

Το αποτέλεσμα αυτό δεν το εκμεταλλεύτηκε η Φλαμένγκο, η οποία «παραχώρησε» εντός έδρας ισοπαλία (1-1) στην Παλμέιρας, με τον Τιάγκο Νέβες να ανοίγει το σκορ (55ο λεπτό) και τον Μαϊκόν Λέιτε (63ο λεπτό) να ισοφαρίζει για τους φιλοξενούμενους. Έτσι η «Φλα» έμεινε τρεις βαθμούς μακριά απ' την κορυφή.

Ισόπαλο, αλλά χωρίς τέρματα (0-0) έληξε και το τρίτο παιχνίδι που διεξήχθη τα ξημερώματα της Πέμπτης, ανάμεσα σε Μπαΐα και Κρουζέιρο.

Σφαιρόπουλος: «Υπερήφανοι... αλλά πικραμένοι»
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός Superfoods 65-105: Προσοχή... δαγκώνει!