Κορυφαία «κυρία»

Τεράστια νίκη πήρε η Γιουβέντους η οποία με δύο τέρματα του Μαρκίσιο στα τελευταία λεπτά επικράτησε 2-0 της Μίλαν στην «Γιουβέντους Αρένα».

Για μεγάλα πράγματα είναι η φετινή Γιουβέντους στο ιταλικό πρωτάθλημα. Μπορεί μέχρι στιγμής το πρόγραμμά της να ήταν βατό, και να βρισκόταν στην κορυφή του πρωταθλήματος, ωστόσο στην πρώτη της μεγάλη πρόκληση στάθηκε στο ύψος της και απέναντι στην Μίλαν επικράτησε 2-0 με δύο γκολ στα τελευταία και βρέθηκε στην κορυφή και πάλι με πανηγυρικό τροπο.

Σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης η ομάδα του Αντονιο Κόντε είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης και πήρε αυτό που άξιζε. Οι ευκαιρίες που απώλεσε σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και η ατυχία της, της γύρισε στα τελευταία λεπτά.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Κλαούντιο Μαρκίσιο ο οποίος σημείωσε και τα δύο γκολ. Αρχικά στο 86’ μετά από μία κόντρα στην άμυνα της Μίλαν, είδε την μπάλα να φεύγει από το πόδι του και να καταλήγει στην γωνία του Αμπιάτι. Στο επόμενο λεπτό ο Μπόατενγκ δέχτηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε για χτύπημα στον Κιελίνι.

Στις καθυστερήσεις με ένα δυνατό μακρινό σουτ, είδε τον Αμπιάτι να χάνει την μπάλα μέσα από τα χέρια του και αυτή να καταλήγει στα δίχτυα της αντίπαλης εστίας.

Έτσι με έναν τυχερό τρόπο η «γηραιά κυρία» κατάφερε να φτάσει στους 11 βαθμούς και την πρώτη θέση, αφήνοντας την Μίλαν έξι βαθμούς χαμηλότερα και έδειξε ότι φέτος δεν θα λυγίσει στα μέσα της σεζόν, καθώς είναι έτοιμη να πρωταγωνιστήσει και πάλι στο ιταλικό πρωτάθλημα.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Λιστάινερ, Μπαρτσάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Πίρλο, Μαρκίσιο, Κράσιτς (54’ Τζιακερίνι), Βιντάλ (90’ Πατσιέντσα), Πέπε, Βούσινιτς (88’ Μάτρι)
ΜΙΛΑΝ: Αμπιάτι, Μπονέρα, Νέστα (71’ Αντονίνι), Σίλβα, Ζαμπρότα, Νοτσερίνο (83’ Αμπροσίνι), Φαν Μπόμελ, Ζέεντορφ, Μπόατενγκ, Ιμπραΐμοβιτς, Κασάνο (61’ Εμάνουελσον)

Οριστικό το σοκ: Πέντε μήνες εκτός ο Λουτσιάνο!
Τρίκαλα: Φιλική νίκη με... μεταγραφή
Γκαζιαντέπ-ΠΑΟΚ 80-66: «Καμπανάκι» κινδύνου!
Μπήκε ο Σίνγκλετον, θεραπεία για Καλαϊτζάκη
Είδηση - «βόμβα»: Αλλάζουν τα όρια ταχύτητας στις Εθνικές Οδούς!
Νέες σοκαριστικές λεπτομέρειες: Οι οδηγίες του GPS προκάλεσαν το πολύνεκρο τροχαίο στη Θεσσαλονίκη;
Σεισμός Μεξικό: Δεκάδες νεκροί και εγκλωβισμένοι σε φλεγόμενα κτήρια (pics+vid)
Ανείπωτη τραγωδία: Νεκροί τρεις νέοι σε τροχαίο στο κέντρο της Θεσσαλονίκης