«Ο ΠΑΟ αξίζει σεβασμό»

Εκνευρισμένος από τον αποκλεισμό του Παναθηναϊκού και κυρίως για τον τρόπο που αυτός ήρθε, ο Ζεσουάλντο Φερέιρα τα έβαλε με τη διαιτησία.

«Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου για τον εξαιρετικό αγώνα που έκαναν και τη νίκη που πέτυχαν. Εγώ είμαι λίγους μήνες στην Ελλάδα, αλλά ξέρω πως αύριο (σ.σ.: Πέμπτη 3/2) κλείνει 103 χρόνια ιστορίας και γι’ αυτό αξίζει περισσότερο σεβασμό. Από τη στιγμή που το σκορ ήταν 3-1, είδα κάτι που δεν έχει συμβεί ποτέ στο ποδόσφαιρο και δεν δείχνει καθόλου την αθλητική αλήθεια και δεν τιμά τη διαιτησία. Δεν είδα στη ζωή μου ποτέ να αποβάλλεται από τον αγώνα ένας παίκτης τη στιγμή που ψάχνει σε ποιον θα στείλει την μπάλα. Από εκείνη τη στιγμή και μετά είδαμε πολλά φάουλ, είδαμε πολλά να συμβαίνουν πέραν των επτά λεπτών των καθυστερήσεων. Ο διαιτητής δεν σεβάστηκε τις καθυστερήσεις. Μετά το γκολ της ΑΕΚ, εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο διάφορα άτομα και ουσιαστικά ο αγώνας τελείωσε χωρίς ο διαιτητής να έχει σφυρίξει τη λήξη του. Όταν δίνεται πρόσθετος χρόνος περισσότερο από τρία λεπτά, ο αγώνας πρέπει να τελειώνει σύμφωνα με το χρονικό διάστημα που έχει οριστεί. Θέλω να σας υπενθυμίσω πως το γκολ της ΑΕΚ επιτεύχθηκε κοντά στα οκτώ λεπτά», δήλωσε ο Πορτογάλος προπονητής.

Στη συνέχεια πρόσθεσε: «Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος και στους δύο αγώνες. Το σημερινό ματς θα μπορούσε να είχε τελείωσε με δική μας πρόκριση. Όμως αυτό δεν επετεύχθη με βάση τους αθλητικούς κανονισμούς. Ήταν ένα ματς ανάμεσα σε δύο μεγάλες ομάδες. Πιστεύω πως θα έπρεπε να είχε έναν διαιτητή που θα είχε τις ικανότητες να το κάνει. Αυτά που είδα σήμερα είναι ντροπή. Ο κόσμος δεν θέλει να βλέπει την ομάδα να χάνει την πρόκριση με αυτόν τον τρόπο. Είστε δημοσιογράφοι και μπορείτε να κάνετε τα σχόλιά σας με τον τρόπο που ξέρετε».

Οργή στον ΠΑΟΚ για τις δηλώσεις Τζαβέλλα
ΠΑΟΚ: Σοκ! Έξι μήνες εκτός ο Γλύκος!
Έρχεται ο ΦΣ Βόλος!
Ανατροπή με Σάμαρη! Θα αγωνιστεί στον τελικό κυπέλλου Πορτογαλίας
Συναγερμός στο Λονδίνο: Εκκενώθηκε το θέατρο Old Vic (photos+videos)
Λουκάς Παπαδήμος - ΕΛ.ΑΣ.: Εξετάζεται το ενδεχόμενο το «αόρατο» τρομο-δέμα να πέρασε από τη Βουλή
Γιατί δεν θα γίνει ποτέ διαγραφή χρέους
Λουκάς Παπαδήμος: Παραμένει στην Εντατική - Εξιτήριο πήραν οι συνοδοί του

Περισσότερα
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Απόφαση τη Δευτέρα για τον τελικό της ντροπής
Με μία μικρή καθυστέρηση θα βγει η απόφαση για τα…
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Βγαίνει η απόφαση για τον τελικό της ντροπής!
Το απόγευμα της Πέμπτης (25/5, 16:00) θα απολογηθούν οι δύο…
Παναθηναϊκός: Παρέμβαση για αφαίρεση βαθμών σε ΠΑΟΚ λόγω επεισοδίων στον τελικό!
Πρόσθετη παρέμβαση της Πειθαρχικής Επιτροπής της ΕΠΟ στην εκδίκαση των…