Με Ζούσι η Σπόρτινγκ

Ο 25χρονος μεσοεπιθετικός, Γκράχαμ Ζούσι, πέτυχε δύο γκολ και οδήγησε εκ του ασφαλούς την Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι στο 3-1 σε βάρος των Πόρτλαντ Τίμπερς.

Οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς ανώτεροι στον αγωνιστικό χώρο και έφθασαν στο 3-0 μπροστά σε 15.271 οπαδούς τους στο Lievestrong Sporting Park, αφού ο Μπράιτ Ντικ μείωσε τυπικά σε 3-1 στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης. Νωρίτερα, ο Ζούσι είχε σκοράρει εις διπλούν (25ο και 40ό λεπτό), ενώ ο Σόνι Σάαντ διαμόρφωσε το 3-0 στο 72ο λεπτό.

Το πρώτο γκολ του Ζούσι ήταν το θεαματικότερο, αφού επετεύχθη έπειτα από ομαδική προσπάθεια με μπροστάρη τον Μίλος Στόιτσεφ. Το χαρακτηριστικό σημείο της αναμέτρησης, όμως, ήταν αρνητικό, αφού ο τερματοφύλακας της Σπόρτινγκ, Τζίμι Νίλσεν, χτυπήθηκε από αντικείμενο, που προκάλεσε ένα μικροτραυματισμό του κάτω από το μάτι.

Με αυτήν την νίκη, η ομάδα του Κάνσας Σίτι «ανέβηκε» στους 33 βαθμούς και κατατάχθηκε στην τρίτη θέση της ανατολικής περιφέρειας του MLS. Από την πλευρά τους, οι Τίμπερς έμειναν στους 26 και μακριά από τις προνομιούχες θέσεις της Δύσης.

Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι: Νίλσεν, Εσπινόζα, Μάιερς, Σέζαρ, Μπέσλερ, Σίνοβιτς (75’ Χάρινγκτον), Στόιτσεφ (63’ Σάαντ), Ζούσι, Σαπόνγκ, Καμαρά, Μπάνμπερι (89’ Αϊγεγκμπούσι).
Πόρτλαντ Τίμπερς: Πέρκινς, Ουάλας, Χορστ, Μπράνερ, Τσαμπάλα, Τσάρα, Τζιούζμπερι, Ζίζο (46’ Αλχασάν), Νάγκμπε (60’ Ουμόνι), Περλάζα, Κούπερ (66’ Ντικ).

Φραντσέσκο Τότι: Μια καριέρα γεμάτη αριθμούς!
Μπλατ: Γελοίο αυτό που συμβαίνει
Λέτο: Αύριο ίσως να είναι το τελευταίο μου παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό
Κρούση της Πόρτο σε Κονσεϊσάο
Λουκάς Παπαδήμος - ΕΛ.ΑΣ.: Εξετάζεται το ενδεχόμενο το «αόρατο» τρομο-δέμα να πέρασε από τη Βουλή