Βραζιλία – Αργεντινή 0-1: Ο Μέσι κι η παρέα του «άλωσαν» το Μαρακανά – «Άγριο» ξύλο στις εξέδρες
EPA/Antonio Lacerda

Βραζιλία – Αργεντινή: Μεγάλο «διπλό» πήρε στο Μαρακανά η παρέα του Λιονέλ Μέσι σε έναν αγώνα που στιγματίστηκε από σοβαρά επεισόδια.

Το μεγάλο ντέρμπι της Λατινικής Αμερικής για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2026 ξεκίνησε με 28 λεπτά καθυστέρηση.

Ο λόγος ήταν οι συμπλοκές ανάμεσα στους οπαδούς των δύο ομάδων, αλλά και της Αστυνομίας.

Τα μέλη της Αργεντινής αποχώρησαν για τα αποδυτήρια, διαμαρτυρόμενοι για τη βαρβαρότητα των αστυνομικών προς τους φιλάθλους της ομάδας.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο τερματοφύλακας της ομάδας, Εμιλιάνο Μαρτίνες επιτέθηκε σε αστυνομικό, με σκοπό να υπερασπιστεί τους συμπατριώτες του που βρίσκονταν στις εξέδρες.

Μετά από μισή ώρα, οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο κι αγώνας ξεκίνησε. Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Αργεντινή πέτυχε μεγάλο «διπλό», καθώς νίκησε 1-0 με γκολ του Οταμέντι στο 63ο λεπτό.

Λιονέλ Μέσι: Οδήγησε με οργια στην ανατροπή την Ίντερ Μαϊάμι - Συνεχίζει στην κορυφή (video)
Formula 1: Στοχεύει στον κορυφαίο η Mercedes!
NBA: Πήραν πίσω το πλεονέκτημα οι Σέλτικς, αντίδραση από Λέικερς - Οι Θάντερ ετοιμάζουν «σκούπα»
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (28/04) - «Τίτλος για έναν» στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ