Μουντιάλ 2022: Μειώνει ο Ράιτ με τυχερό τακουνάκι λόμπα, «καθαρίζει» ο Ντούμφρις τη νίκη (Videos)

Μουντιάλ 2022: Απίστευτα τυχερό γκολ για τις ΗΠΑ που μειώνουν σε 2-1 και ξαναμπαίνουν στο ματς, μέχρι να έρθει ο Ντούμφρις να κάνει το 3-1για τους Ολλανδούς.

Ένα γκολ απ’ αυτά που μπαίνουν κάθε δέκα χρόνια κι αυτό κατά τύχη, πέτυχε ο Ράιτ για τις ΗΠΑ. Τέρμα με το οποίο η Αμερική μειώνει σε 2-1 στο 77ο λεπτό του αγώνα με τους Ολλανδούς, στο πρώτο νοκ άουτ παιχνίδι του Μουντιάλ. Όλα αυτά σε ένα διάστημα που οι «οράνιε» έδειχναν να βρίσκουν χώρους για να φτάσουν στο τρίτο τέρμα.

Από τα δεξιά έγινε το γύρισμα ουσιαστικά και ο Ράιτ ενώ προσπάθησε να πλασάρει, η μπάλα βρήκε στο τακουνάκι του δεξιού του ποδιού, πήρε καμπύλη προς τα πίσω με μια απίστευτη λόμπα που μπέρδεψε τον Νόπερ και κατέληξε στα δίχτυα.

Η Ολλανδία δεν «τρόμαξε» πάντως. Τέσσερα λεπτά μετά το τέρμα των ΗΠΑ, οι «οράνιε» έκαναν το 3-1 με τον κορυφαίο τους στο ματς. Ο Μπλιντ από αριστερά έκανε τη σέντρα, ο Ντούμφρις εντός περιοχής ξεχάστηκε και με τη μία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Μετά τις δύο ασίστ, πέτυχε κι ένα γκολ ο εξαιρετικός μπακ.