Μουντιάλ 2022: Μυθική κούρσα Λέκι, στέλνει την Αυστραλία στα νοκ άουτ (video)
Glomex

Μουντιάλ 2022: Ο Μάθιου Λέκι έδωσε προβάδισμα πρόκρισης για την Αυστραλία στην αναμέτρηση με την Δανία.

Ένα τρομερό τέρμα σημείωσε ο Μάθιου Λέκι στον αγώνα της Αυστραλίας με την Δανία στο πλαίσιο της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Μουντιάλ 2022.

Ο άσος των «καγκουρό», λίγα λεπτά μετά το γκολ της Τυνησίας κόντρα στην Γαλλία, που έδωσε το προβάδισμα πρόκρισης από τον Δ’ όμιλο στους Βορειοαφρικανούς, σκόραρε για την Αυστραλία και την έβαλε σε θέση οδηγού.

Ήταν το 60ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Λέκι πήρε τη μπάλα πίσω από το κέντρο, έκανε μία απίθανη κούρσα, ταλαιπώρησε τον αντίπαλο που βρήκε μπροστά του, έκανε το σουτ, νίκησε τον Σμάιχελ και έγραψε το 1-0.