Μουντιάλ 2022: Η απίστευτη νίκη του Ιράν κόντρα στην Ουαλία - Τα highlights (video)
Intime

Μουντιάλ 2022: Το Ιράν πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο τουρνουά, μια και επιβλήθηκε 2-0 της Ουαλίας.

Οι Πέρσες του Κάρλος Κεϊρόζ πήραν μία «ανέλπιστη» νίκη, χάρις σε δύο γκολ που σημείωσε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Το ματς δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας στα… πρώτα 80 λεπτά, όμως, η αποβολή του Χένεσι στο 86’ για επικίνδυνο χτύπημα στον Ταρεμί άλλαξε τις ισορροπίες και οι Πέρσες κατάφεραν να πάρουν μία σημαντική νίκη.

Η ομάδα του Κάρλος Κεϊρόζ άνοιξε το σκορ στο 98’ με μακρινό σουτ του Τσεσμί, ο οποίος είχε περάσει πριν από μερικά λεπτά ως αλλαγή στον αγώνα και στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων, τη στιγμή που οι Ουαλοί αναζητούσαν την ισοφάριση, ο Ρεζαεϊάν σε υποδειγματική αντεπίθεση, διαμόρφωσε το τελικό 2-0.