Χάνει… το Μουντιάλ η Αργεντινή!

Η Αργεντινή χρειάστηκε να… επιστρέψει στο σκορ για να αποφύγει την ήττα από την Βενεζουέλα στο Μπουένος Άιρες (1-1), αλλά η ανικανότητά της να πάρει την αναμενόμενη νίκη, σημαίνει ότι η φιναλίστ του 2014, απέχει πολύ από το να εξασφαλίσει τη θέση της στο Μουντιάλ της Ρωσίας το επόμενο έτος.

Η Αργεντινή, είχε κερδίσει και τους έξι από τους προηγούμενους προκριματικούς εντός έδρας αγώνες της με την Βενεζουέλα και αναμενόταν να κάνει το ίδιο απέναντι στην ομάδα που βρίσκεται στο πάτο του ταμπλό της Νότιας Αμερικής και εξακολουθεί χωρίς νίκη σε 10 αγώνες.

Η αδυναμία της Αργεντινής να πάρει και τους τρεις πόντους, την κράτησε πέμπτη στην κατάταξη, δύο αγώνες πριν από το τέλος, με τις τέσσερις πρώτες να έχουν δικαίωμα απευθείας πρόκρισης στην τελική φάση.

Η Βενεζουέλα άνοιξε το σκορ, μόλις τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Τζον Μουρίγιο, περνώντας την μπάλα πάνω από τον Ρομέρο. Το πλεονέκτημα, όμως, διήρκεσε μόλις τέσσερα λεπτά. Ο Μάρκος Ακούνα, ο οποίος είχε αντικαταστήσει τον τραυματισμένο Ανχελ Ντι Μαρία, ήταν ο «δημιουργός» του αυτογκόλ που «χρεώθηκε» ο Ρολφ Φέλτσερ. Ο Μάουρο Ικάρντι είχε μία πολύ καλή ευκαιρία στη συνέχεια, αλλά η Αργεντινή, με τον Λιονέλ Μέσι, όχι στην καλύτερη βραδιά του, φαινόταν αδιάφορη και δεν μπόρεσε να φτάσει στην νίκη.

Η Βραζιλία, επικεφαλής του ομίλου και μοναδική ομάδα που έχει εξασφαλίσει την πρόκριση στην Ρωσία το 2018, από την Νότια Αμερική, στάθηκε όρθια στην Κολομβία (1-1), ενώ η Ουρουγουάη, η οποία κέρδισε 2-1 στην Παραγουάη, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο τέταρτο, βρίσκεται πίσω της με 27 βαθμούς, ακολουθούμενη από την Κολομβία (26).

Το Περού, που δεν έχει παίξει σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου από το 1982, νίκησε τον Ισημερινό 2-1 , φτάνοντας στην τέταρτη θέση με 24 πόντους, μπροστά από την Αργεντινή, εξαιτίας της διαφοράς τερμάτων.

Το πέναλτι του Αρτσε, αποδείχθηκε αρκετό στην Βολιβία για να πανηγυρίσει (1-0) στη Λα Παζ, απέναντι στην Χιλή, που περιορίζεται ένα πόντο κάτω από την Αργεντινή. Να σημειωθεί ότι η πέμπτη της κατάταξης θα εμπλακεί σε διηπειρωτικό play-off με τη Νέα Ζηλανδία.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή
Παναθηναϊκός AKTOR: "Πληγώθηκε" από τα λάθη του και από τους διαιτητές και break η Μακάμπι
Χαμός στο NBA: Ο αδερφός του Γιόκιτς έριξε μπουνιά σε θεατή στο Νάγκετς – Λέικερς (video)
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Προπονήθηκαν Γκατσίνοβιτς, Στάνκοβιτς, πριν το ντέρμπι κορυφής στη Super League