Η Ισπανία έκανε «φύλλο και φτερό» την Ιταλία!

Καταιγιστική η Ισπανία κόντρα στην Ιταλία την οποία διέσυρε με 3-0 και ετοιμάζει βαλίτσες για το Μουντιάλ

Η Ισπανία ουσιαστικά εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας, την επόμενη χρονιά, μετά την εντυπωσιακή νίκη με 3-0 στο ντέρμπι με την Ιταλία, που φιλοξενήθηκε στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου».

Η ομάδα του Λοπετέγκι ξεμπέρδεψε με το ντέρμπι κορυφής του 7ου ομίλου από το πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκε 2-0 χάρις σε δύο πολύ όμορφα γκολ του Ίσκο, ενώ έδωσε εμφατική χροιά με το τέρμα (τρίτο σε τέσσερις αγώνες στα προκριματικά) του Μοράτα.

Το συγκρότημα του Βεντούρα θα είναι λογικά δεύτερο και θα παίξει στα μπαράζ, παρότι η Αλβανία μείωσε στους 4 βαθμούς από τους Ιταλούς νικώντας το Λιχτενστάιν 2-0 με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Την ίδια ώρα η Π.Γ.Δ.Μ. έσβηνε και τις τελευταίες ελπίδες του Ισραήλ για τη δεύτερη θέση, καθώς με γκολ του γερόλυκου Γκόραν Πάντεφ πέρασε νικηφόρα από τη Χάιφα.

Στον 4ο όμιλο η Σερβία εκμεταλλεύτηκε την ισοπαλία της Ιρλανδίας στη Γεωργία και «πήρε κεφάλι» με το 3-0 επί της Μολδαβίας, ενώ η Ουαλία έμεινε στο κόλπο για τη δεύτερη θέση νικώντας με 1-0 την Αυστρία στο Κάρντιφ.

Στο 9ο γκρουπ, το παιχνίδι της Κροατίας με το Κόσοβο διακόπηκε στο 27ο λεπτό λόγω έντονης βροχόπτωσης και θα συνεχιστεί αύριο. Έτσι η Ουκρανία, που νίκησε 2-0 την Τουρκία με ισάριθμα γκολ του Γιαρμολένκο, πέρασε στην κορυφή με ένα παιχνίδι περισσότερο. Η Ισλανδία, τέλος, γνώρισε οδυνηρή ήττα στο Τάμπερε από τους Φινλανδούς (η πρώτη τους) και μπήκε σε περιπέτειες.