Προκριματικά Μουντιάλ: Γκολ για Μεντζανί στην ήττα της Αλγερίας (videos)

Ο Καρλ Μεντζανί του Ολυμπιακού σκόραρε για την Αλγερία, η οποία φαίνεται πως αδικήθηκε στο πλαίσιο της ήττας με 3-2 από την Μπουρκίνα Φάσο.

Οι δύο εθνικές διεκδικούν ένα από τα πέντε «εισιτήρια» της αφρικανικής ζώνης για το Μουντιάλ της Βραζιλίας, οπότε το 3-2 μπορεί να αποδειχθεί θετικό για την Αλγερία, καθώς θα έχει πλεονέκτημα έδρας στον επαναληπτικό. Στην προκειμένη, πάντως, οι φιλοξενούμενοι παραχώρησαν δύο πέναλτι, αλλά διέφυγαν με «ανατρέψιμη» ήττα, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν τον Μπακαρί Κονέ της Λιόν από το 7ο λεπτό εξαιτίας τραυματισμού.

Στο 42ο λεπτό, ο κεφάτος Τζόναθαν Πιτρόιπα της Ρεν εκμαίευσε πέναλτι, το οποίο έχασε ο Αριστίντ Μπανσέ, αλλά ο 27χρονος ακραίος χαφ βρήκε δίχτυα… μόνος του στο 45ο λεπτό. Ο κορυφαίος της Αλγερίας, Σοφιάν Φεγκουλί, ισοφάρισε στο 50ό λεπτό και στο 65ο ο Ντζιακαρίντζα Κονέ διαμόρφωσε το 2-1 για την Μπουρκίνα Φάσο με κεφαλιά, πριν ο Μεντζανί ισοφαρίσει σε 2-2 με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 68ο. Το συναρπαστικό ματς κρίθηκε στο 86ο λεπτό, όταν ο Μπανσέ «διόρθωσε» την αστοχία του στο προγενέστερο πέναλτι ευστοχώντας σε νέο.

Σε άλλο προκριματικό, η Ακτή Ελεφαντοστού φάνηκε να «αγκαλιάζει» την πρόκριση, αλλά εξαιτίας αδράνειας της άμυνας στο 96ο λεπτό αρκέστηκε σε εντός έδρας 3-1 επί της Σενεγάλης. Άλλωστε το γκολ του Παπί Σισέ της Νιουκάστλ στις καθυστερήσεις προσάρμοσε τα δεδομένα ενόψει του επαναληπτικού. Προηγουμένως, πάντως, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Ντιντιέ Ντρογκμπά στο 5ο λεπτό, έφτασαν στο 2-0 με αυτογκόλ του Λουντοβίκ Σανέ στο 14ο και σημείωσαν το 3-0 με τον Σάλομον Καλού της Λιλ στο 50ό λεπτό.