Προκριματικά Μουντιάλ: Στραβοπάτημα για Εκουαδόρ (video)

Το Εκουαδόρ δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το υψόμετρο και καταπληκτικό γκολ του Χάιμε Αρασκαΐτα, οπότε έμεινε στο 1-1 με τη Βολιβία.

Οι γηπεδούχοι δεν διατηρούν πια μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Βραζιλίας μέσω της νοτιοαμερικανικής προκριματικής ζώνης, αλλά μπήκαν μπροστά στο 47ο λεπτό με «φωτοβολίδα» του Αρασκαΐτα. Στο 58ο λεπτό ισοφάρισε ο Φελίπε Καϊσέδο της Λοκομοτίβ Μόσχας με πέναλτι, αλλά η εκτός έδρας ισοπαλία δεν είναι ευνοϊκή για το Εκουαδόρ, αφού, μεταξύ άλλων, συμπλήρωσε τέσσερα ματς χωρίς νίκη.

Παραμένει μεν στην τέταρτη θέση της κατάταξης του CONMEBOL, η οποία εξασφαλίζει πρόκριση για το Μουντιάλ, που θα διεξαχθεί το επόμενο καλοκαίρι, αλλά ακολουθεί η Ουρουγουάη με μειονέκτημα τριών βαθμών και έναν αγώνα λιγότερο. Σε κάθε περίπτωση αναμένεται «μάχη» για τις θέσεις, που θα φέρουν τις κατόχους της στα γήπεδα της Βραζιλίας.