Προκριματικά Μουντιάλ: Πρόκριση για Καμερούν (videos)

Έχοντας τον Γκαετάν Μπονγκ του Ολυμπιακού στο γήπεδο για ολόκληρο το παιχνίδι, το Καμερούν επιβλήθηκε της Λιβύης με 1-0 και πέρασε στον τρίτο προκριματικό γύρο της Αφρικής.

Εν ολίγοις εξασφάλισε την πρώτη θέση του ομίλου του και θα διεκδικήσει την πρόκριση στο Μουντιάλ του 2014 μέσω σειράς δύο αγώνων με κάτοχο πρωτιάς άλλου γκρουπ του δεύτερου προκριματικού γύρου της CAF. Στην προκειμένη, Ορέλιεν Τσεντζού της Γαλατασαράι πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Πρόκριση στην τελική δεκάδα εξασφάλισαν επίσης οι Νιγηρία, Σενεγάλη και Αιθιοπία. Συγκεκριμένα, η Νιγηρία κατέβαλε το Μαλάουι με 2-0, η Αιθιοπία την Κεντροαφρικανική Δημοκρατία με 2-1 και η Σενεγάλη με 1-0 την Ουγκάντα. Αντίθετα, η Τυνησία αποκλείστηκε, καθώς υπέστη εντός έδρας ήττα με 2-0 από το Πράσινο Ακρωτήριο, που πήρε το «εισιτήριο», ενώ το Λεσότο επικράτησε του Σουδάν με 3-2.

Από την πλευρά της, η Μπουρκίνα Φάσο κατέβαλε το Γκαμπόν με 1-0 και διασφάλισε την πρώτη θέση του γκρουπ του, ενώ η Ακτή Ελεφαντοστού πήρε εντός έδρας 1-1 με το Μαρόκο χάρη σε πέναλτι του Ντιντιέ Ντρογκμπά στο 83ο λεπτό. Επίσης, η Ζιμπάμπουε παραχώρησε 1-1 στη Μοζαμβίκη, ενώ ο Τζον Καμαρά του Απόλλωνα Σμύρνης έμεινε στον πάγκο στο πλαίσιο του 3-2 της Σιέρα Λεόνε με την Ισημερινή Γουινέα του Ράντι του Φωκικού, ο οποίος ήταν βασικός, αλλά αντικαταστάθηκε στο 59ο λεπτό.

Στο μεταξύ, η Γκάμπια κέρδισε την Τανζανία με 2-0, η Ανγκόλα τη Λιβερία με 4-1 και η Νότια Αφρική την Μποτσουάνα με 4-1, ενώ οι Νίγηρας και Κονγκό έμειναν στο 2-2. Τέλος, το Τόγκο κέρδισε τη Δημοκρατία του Κονγκό με 2-1 χάρη σε τέρμα του Μπάκερ Αλοενούβο στο 92ο λεπτό, ενώ το Μπενίν κατέβαλε τη Ρουάντα με 2-0 και η Κένυα τη Ναμίμπια με 1-0 σε άλλα παιχνίδια δίχως βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Παρακάτω ο «χάρτης» του δεύτερου προκριματικού γύρου της ζώνης CAF:
Πρώτος Όμιλος
Κεντροαφρικανική Δημοκρατία-Αιθιοπία 1-2
Νότια Αφρική-Μποτσουάνα 4-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγώνες): ΑΙΘΙΟΠΙΑ 13, Νότια Αφρική 11, Μποτσουάνα 7, Κεντροαφρικανική Δημοκρατία 3.

Δεύτερος Όμιλος
Σιέρα Λεόνε-Ισημερινή Γουινέα 3-2
Τυνησία-Πράσινο Ακρωτήριο 0-2
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγώνες): ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΚΡΩΤΗΡΙΟ 12, Τυνησία 11, Σιέρα Λεόνε 8, Ισημερινή Γουινέα 2.

Τρίτος Όμιλος
Γκάμπια-Τανζανία 2-0
Ακτή Ελεφαντοστού-Μαρόκο 1-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγώνες): ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ 14, Μαρόκο 9, Τανζανία 6, Γκάμπια 4.

Τέταρτος Όμιλος
Σουδάν-Λεσότο 2-3
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγώνες): ΓΚΑΝΑ 15, Ζάμπια 11, Λεσότο 5, Σουδάν 2.

Πέμπτος Όμιλος
Μπουρκίνα Φάσο-Γκαμπόν 1-0
Νίγηρας-Κονγκό 2-2
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγώνες): ΜΠΟΥΡΚΙΝΑ ΦΑΣΟ 12, Κονγκό 11, Γκαμπόν 7, Νίγηρας 4.

Έκτος Όμιλος
Νιγηρία-Μαλάουι 2-0
Κένυα-Ναμίμπια 1-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγώνες): ΝΙΓΗΡΙΑ 12, Μαλάουι 7, Κένυα 6, Ναμίμπια 5.

Έβδομος Όμιλος
Ζιμπάμπουε-Μοζαμβίκη 1-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγώνες): ΑΙΓΥΠΤΟΣ 15 (5 αγ.), Γουινέα 10 (5 αγ.), Μοζαμβίκη 3, Ζιμπάμπουε 2.

Όγδοος Όμιλος
Μπενίν-Ρουάντα 2-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγώνες): ΑΛΓΕΡΙΑ 12 (5 αγ.), Μάλι 8 (5 αγ.), Μπενίν 8, Ρουάντα 2.

Ένατος Όμιλος
Καμερούν-Λιβύη 1-0
Τόγκο-Δημοκρατία του Κονγκό 2-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγώνες): ΚΑΜΕΡΟΥΝ 13, Λιβύη 9, Δημοκρατία του Κονγκό 6, Τόγκο 4.

Δέκατος Όμιλος
Ανγκόλα-Λιβηρία 4-1
Σενεγάλη-Ουγκάντα 1-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (6 αγώνες): ΣΕΝΕΓΑΛΗ 12, Ουγκάντα 8, Ανγκόλα 7, Λιβερία 4.

Σημείωση: Ο πρώτος από κάθε όμιλο θα διεκδικήσει την πρόκριση στο Μουντιάλ 2014 μέσω διπλών αγώνων-μπαράζ (σ.σ. πέντε ζευγάρια).

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός AKTOR: LIVE το Game 3 της σειράς των playoffs της Euroleague
Παναθηναϊκός AKTOR: Στο πλευρό της ομάδας ο Δ. Γιαννακόπουλος