Προκριματικά Μουντιάλ: «Τεσσάρα» για Παραγουάη (video)

Η Βολιβία αποκλείστηκε και μαθηματικά από το Μουντιάλ της Βραζιλίας, αφού υπέστη «βαριά» εκτός έδρας ήττα με 4-0 από την Παραγουάη.

Από την πλευρά τους, οι Παραγουανοί διατήρησαν ζωντανές τις λίγες ελπίδες πρόκρισής τους με το ευρύ σκορ. Άλλωστε έδειξαν μεγαλύτερο πάθος στο γήπεδο και άνοιξαν το σκορ στο 16ο λεπτό, όταν ο Τζόναθαν Φάμπρο της Ρίβερ Πλέιτ ολοκλήρωσε φάση διαρκείας ενώπιον της αντίπαλης εστίας.

Στο 47ο λεπτό ο Ρόκε Σάντα Κρουζ της Μάλαγα διαμόρφωσε το 2-0, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο το σκορ πήρε διαστάσεις θριάμβου. Συγκεκριμένα στο 81ο λεπτό ο Ρίχαρντ Ορτίζ της Τολούκα σημείωσε το 3-0 και στο 84ο ο 20άχρονος Γκουστάβο Γκόμεζ της Λιμπερτάδ το 4-0.